Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 30 Mart 2021

Piyasalarda bugün

ads ads ads ads
30/03/2021

ads
ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 30 Mart 2021

TCMB Başkanı Ağbal’ın görevden alınmasıyla geçen hafta hızlı yükseliş yaşayan Dolar/TL kuru, haftayı 8,14 seviyesinden kapattı. Kur geçen hafta %10 yükseliş göstermesinin ardından yeni haftanın ilk işlem gününde de yükselişine devam etti. TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun özel bir televizyon kanalına verdiği ilk röportajda ise Kavcıoğlu; “başkanlığında gerçekleşecek olan ilk para politikası kurulu toplantılarında hemen faiz indirileceği önyargısını” doğru bulmadığını belirtti.

Ek olarak Kavcıoğlu; merkez bankasının yüzde 5 enflasyon hedefine sıkı sıkıya bağlı olduklarını yeni dönemde de kararları kurumsal bir para politikası anlayışıyla enflasyondaki düşüşün kalıcılığını sağlayacak şekilde almaya devam edeceklerini, bu çerçevede şu ana kadar atılmış olan politika adımlarının etkilerini de gözlemleyeceklerini söyledi.

Piyasalarda ise başkan değişimi politika değişikliğinin de ilk adımı olarak algılandığı için TL negatif fiyatlama yarattı. Buna ek olarak küresel tarafta da doların güçlenmesiyle kur cephesindeki yükseliş sürerken TL, bu dönemde para politikası belirsizliği nedeniyle ekstra baskı altında.

Yurt dışı tarafta ise Piyasalar haftanın ikinci işlem gününe başlarken, bölgenin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelecek olan TÜFE verisi önemli olacak. Yarın ise Avrupa Merkez Bankası’nın da yakından izlediği TÜFE verisi euro bölgesi için açıklanacak ve bu veri euro varlıklarında volatiliteyi etkileyecektir. Bilindiği gibi Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyon hedefi yüzde 2 ve yüzde 2’nin bir miktar altı. Fakat koronavirüs tedbirleri ve Euro’nun  değerli duruşu enflasyon hedefine ulaşmayı zorlamaya devam ediyor.

Dolar tarafında ise piyasalar ABD kanadında açıklanacak olan Tüketici Güveni endeksini takip edecek.  Endeksin, Biden'ın 1,9 triyon dolarlık teşvik paketinin yürürlüğe girmesi ve aşılamalardaki hızlanmanın getirdiği iyimserliğin desteğiyle martta 96,9 seviyesine yükselmesi bekleniyor.

Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe 8,0846 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 8,1910 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 9,6343 GBPTL kuru ise 11,27  seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 8,2699 EUR/TL kuru 9,7468 GBP/TL kuru ise 11,3946 seviyesinden işlem görmeye başladı.

30/03/2021 10:08
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.