Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 30 Mayıs 2023

ads ads ads ads
30/05/2023

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 30 Mayıs 2023

Türkiye’de gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde zafer elde eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dünya liderlerinde tebrik mesaj ve telefonları gelmeye devam etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonda görüşenler arasında ABD Başkanı Biden da vardı. Reuters’de yayımlanan bir habere göre, yeni dönemde iki ülke arasındaki tüm konularda işbirliğini ilerletme hususunda mutabık kalınan görüşmede, Türkiye’ye F-16 satışı ve İsveç’in NATO üyeliği konuları da görüşüldü. İsveç, 11-12 Temmuz tarihlerinde Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta yapılacak ittifak zirvesine kadar NATO’nun 32’nci üye ülkesi olmayı umuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ekonomik güven endeksi Mayıs ayında 102,2’den 103,7’ye yükseldi. Bir önceki aya göre Mayıs ayında tüketici güven endeksi %4,0 oranında artarak 91,1 değerini, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi aynı seviyede kalarak 105,1 değerini, hizmet sektörü güven endeksi %0,6 oranında azalarak 117,4 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi %0,4 oranında artarak 116,7 değerini, inşaat sektörü güven endeksi %4,3 oranında artarak 92,2 değerini aldı. 100’den yukarı değerler iyimserliğe işaret ederken, 100 altı değerler kötümserliğe işaret ediyor. Ekonomik güven endeksi son 2 aydır 100 değerinin üzerinde açıklanıyor.

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley, Türkiye’nin düşük faiz politikasına bağlı kalmaya devam etmesi halinde TL’nin dolar karşısında %29 gerileme riski ile karşı karşıya olduğunu ön gördü. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ise, “Türkiye'de seçim sonrası ortodoks olmayan politikalar, kur ve dış finansman üzerinde baskıyı artıracak.” Değerlendirmesini yaptı.

Türkiye İstatistik Kurumu doğal gazın bir ay ücretsiz verilmesi nedeniyle Mayıs ayında TÜFE hesabında sıfır fiyat yönteminin uygulanacağını duyurdu. 2023 Haziran ve 2024 Mayıs arasındaki TÜFE hesaplamasında ise, 25 metreküpe kadar doğalgaz tüketimi için yapılacak indirim dikkate alınacak.  Uygulanacak sıfır fiyat yöntemiyle, Mayıs ayı enflasyonunda sert gerileme görüleceği belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde 2 ay daha uzatılan tahıl koridoru anlaşması ile ilgili açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, taleplerinin karşılanmaması halinde anlaşmanın çökme tehlikesinin bulunduğunu söyledi. Lavrov, “Durum olduğu gibi kalırsa, ki öyle olacak gibi görünüyor, o zaman anlaşmanın artık işlemediği gerçeğinden hareketle ilerlemek gerekecek.” İfadelerini kullandı. Rusya, gıda ve gübre konusunda yaptırımlara maruz bırakılmasa da, ödemeler, lojistik ve sigorta konusunda getirilen kısıtlamaların, ihracatını olumsuz etkilediğini savunuyor ve bu yaptırımların kaldırılmasını istiyor.

Bugün Türkiye dış ticaret dengesi, euro bölgesi tüketici güven endeksi, ABD Conference Board tüketici güven endeksi verileri takip edilecek.

Döviz tarafında yukarı yönlü ataklar devam ediyor. Sabah saatlerinde 20,330 seviyelerine kadar yükselen USDTRY anlık olarak 20,244 seviyelerinde fiyatlanıyor. EURTRY 21,643, Yine 25’li seviyeleri test edip hafif geri gelen GBPTRY ise anlık olarak 24,970 seviyelerinde.

30/05/2023 08:54
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.