Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 30 Mayıs 2024

ads ads ads ads
30/05/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 30 Mayıs 2024

Son günlerde Türkiye piyasalarında gözlemlenen olumlu havanın Çarşamba günü açılışıyla birlikte bir miktar ters yöne kaydığını gördük. Türkiye tarafından gelen kayda değer olumsuz bir haber olmasa da genel olarak orta doğuda yaşanan gerginliklerin tırmanması ve olumlu görünüme katkı koyacak ilave adımların yoksunluğu hem borsayı hem de Türk lirasını hafif de olsa ters şekilde etkilemiş gözüküyor.

Dün BIST100 günü %1.86 düşüşle 10,479.16 seviyesinden tamamlarken, USDTRY sabah yüksek açılışa kıyasla biraz toparlayarak 32.2550 seviyesinden günü tamamladı. Bugüne baktığımızda USDTRY günün ilk saatlerinde 32.309, EURTRY 34.86 ve GBPTRY 40.99 seviyelerinde.

Haber akışına yansıyan önemli açıklamalardan bir tanesi Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in piyasadaki likiditeye dair yaptığı açıklama oldu. Mehmet Şimşek TCMB’nin ihtiyaç duyması halinde piyasadaki fazla likiditeyi çekmek için gerekli adımı atacağını ifade ederken, ana hedeflerinin sürdürülebilir yüksek büyüme ve toplumsal refah olduğunu, bunun için gerekli tüm çalışmaların yapılacağını da sözlerine ekledi.

Yurt dışında açıklanan verilere baktığımızda Almanya tüketici duyarlılığı beklentilere kıyasla iyileşme kaydederken önce enflasyon rakamı da yıllıkta %2.4 ile beklentilere paralel açıklandı.

ABD tarafında ise tahvil satışlarına gelen zayıf talep sonrası getirilerin yükselmesi ile endekseler dün günü negative tarafta kapadı. Buna ilave olarak küresel risk iştahını ölçen ve piyasalardaki oynaklığı rakamsallaştıran VIX %10.53 yükselerek 14.28 seviyesine yükseldi.

Öte yandan takip edilen diğer bir konu ise Fed bej kitap raporuydu. Bankanın 12 şubesinden gelen analizlerle hazırlanan raporda, ulusal ekonomik aktivitenin nisan başından mayıs ortasına kadar genişlemeye devam ettiği, ancak genel görünümün biraz daha kötümserleştiği yer aldı. Bununla beraber Fed başkanı Jerome Powell, faiz indirimlerine başlamadan önce enflasyonun sürdürülebilir olarak 2% seviyelerine geldiğini görmenin gerekliliğini vurgulayarak temkinli yaklaşımın devam edeceğini vurgulayan açıklamaları da yarın açıklanacak önemli kişisel tüketim verisi ve işsizlik rakamları öncesi temkinli duruşu vurguladı.

Dolar endeksi bu gelişmeler ışında günlerdir yaşadığı gerilemeyi tersine döndürerek %0.52 artışlar 105 seviyesi üzerinde günü tamamladı. Altında ise 3 günlük yükseliş sona ererek %0.79 düşüşle ons başına 2360.40 USD seviyesi ile kapanış gerçekleşti.

Bugün Türkiye’de Ticaret dengesi ve YP rezervlerin son durumu açıklanacak. Yurt dışında ise Avrupa Bölgesi tüketici güveni ve işsilik oranı, ABD öncü büyüme verisi, işsizlik başvuru rakamları, ve kişisel tüketim harcamalarına ilişkin rakamlar takip edilecek.

30/05/2024 09:25
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.