Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 30 Ocak 2023

ads ads ads ads
30/01/2023

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 30 Ocak 2023

ABD Merkez Bankası’nın yakından takip ettiği enflasyon göstergelerinden biri olan Çekirdek Kişisel Tüketim Giderleri Fiyat Listesi, Aralık ayında %0,3 artış gösterdi. Yıllık bazda ise %4,7’den %4,4’e geriledi. Açıklanan enflasyon verisinde, besin ve enerji haricindeki mal ve hizmetlerdeki enflasyon oranı ölçülüyor. Enflasyon verileri FED’in %2’lik hedefinin üzerinde olsa da, başlayan yavaşlama, FED’in faiz artışlarında daha az agresif olacağı beklentisini artırdı. 12 Ocak’ta açıklanan TÜFE verisi de Mayıs 2020’den bu yana ilk kez aylık bazda gerileme göstermişti. FED’in sıradaki faiz kararı bu hafta Çarşamba gün açıklanacak.

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, hükümetin, ülkede ekonomik büyümenin yeniden artırılması hedefiyle atacağı adımları açıkladı. Bu adımlar arasında, enflasyonu yarı yarıya indirmek, ekonomiyi büyütmek, borcu azaltmak, sağlık hizmetlerinde bekleme sürelerini kısaltmak ve yasa dışı göçü durdurmak yer alıyor. Toplam yetişkin iş gücü içerisinde beşte birlik bir nüfusun ekonomik çalışma hayatında aktif olmadığını belirten Hunt, bunun 6,6 milyon seviyesinde olduğunu ve bunu değiştirmek için de reform ve eğitim programlarının uygulanacağını belirtti.

ABD Hazine Bakanlığı’nın üst düzey yetkilisi Brian Nelson’ın bu hafta Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman’ı ziyaretlerde bulunacağı açıklandı. Ziyaretlerde, ABD yaptırımları kapsamında bulunan kuruluşlar ile iş yapan kişiler ve kurumların, G7 pazarlarına erişimlerini kaybedebilecekleri hatırlatılacak.

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna’ya tank desteği verileceğini açıklayan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, verdiği bir röportajda, Rusya ile NATO arasında bir savaşa izin vermeyeceklerini söyledi.

Bugün Türkiye ekonomik güven endeksi, Almanya GSYİH verisi ve Euro Bölgesi tüketici güven endeksi verileri takip edilecek. Çarşamba gün ABD Merkez Bankası, Perşembe gün ise Avrupa Merkez Bankası ile İngiltere Merkez Bankası yılın ilk faiz kararını açıklayacak. FED’in faiz artışlarını yavaşlatarak 25 baz puan, AMB’nin ise 50 baz puan faiz artışına gideceği ön görülüyor.

USDTRY 18,809, EURTRY 20,438 ve GBPTRY 23,313 seviyelerinde fiyatlanıyor.

30/01/2023 09:09
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.