Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 31 Mart 2021

ads ads ads ads
31/03/2021

ads
ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 31 Mart 2021

Küresel piyasalarda ABD tahvil faizindeki yükselişe paralel güçlenen doların etkisiyle gelişen ülke paralarında kayıplar yaşanıyor. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizleri, Başkan Joe Biden’ın harcama planı ve artan aşılama çalışmalarının ekonomik toparlanmayı yavaşlatacağına dair beklentilerle 2021'in zirvesine ulaştı. ABD Dolar Endeksi ise , Kasım sonrası en yüksek seviyeye çıkarken TL %2 üzeri kayıpla en çok düşen para birimi olarak negatif ayrışıyor.

Türk lirasının geçen haftaki %10'luk kaybının ardından dün de düşüş yaşamasında para politikasına dair belirsizliklerin de etkisi büyük oldu. Para Politikası Kurulu (PPK) üyesi olan Murat Çetinkaya'nın TCMB başkan yardımcılığı görevinden alınarak yerine Mustafa Duman'ın atanmasının ardından TL satış baskısında kalırken, koronavirüs vaka sayılarındaki artış sonucu kısıtlamaların sıkılaştırılması ve doların küresel çapta değer kazancı da değer kaybında etkili oldu. Ayrıca TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun Nisan ayında hemen faiz indirimi olmayacağına dair açıklamaları sonraki aylarda faiz indirimine gidileceği beklentisini artırdı.

Yurt dışı tarafta ise Euro Bölgesi’nde ekonomik güven Mart ayında sert biçimde yükselerek pandemi öncesi görülen rekor seviyelere ulaştı.

Koronavirüs aşısının toparlanmayı desteklemesi güven endeksinin de artışında etkili oldu. Avrupa Komisyonu’nun açıkladığı verilere göre 19 üyeli Euro Bölgesi’nde güven endeksi Şubat ayında 93.4’ten 101’e yükselerek beklentilerin üzerinde geldi.

Ayrıca Almanya’dan gelen TÜFE verileri beklentiler seviyesinde gerçekleşirken, ABD’den; Tüketici Verileri ve Konut Fiyatları beklentilerin üstünde açıklandı.

 Haftanın üçüncü işlem gününe baktığımızda ise piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan TÜFE verisini takip edecek. Avrupa Merkez Bankası’nın da yakından izlediği bu veri ile birlikte Euro varlıklarında hareketlilik artabilir. Günün devamında ise İngiltere’den GSYH Değişimi, Almanya’dan İşsizlik Oranı, ABD’den; ADP Özel Sektör Tarım Dışı İstihdam Datası da takip edilecek veriler arasında

Öte yandan ABD Başkanı Biden’ın yeni harcama paketini bugün açıklaması bekleniyor. Pakette Altyapıya yönelik harcama planını, yol, köprü, liman, elektrik şebekesinin iyileştirilmesi gibi yatırımların yanı sıra temiz enerji yatırımlarını da içereceği bildiriliyor.

Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe 8,2699 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 8,3312 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 9,7592  GBPTL kuru ise 11,4462 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 8,3273EUR/TL kuru 9,8135 GBP/TL kuru ise 11,484 seviyesinden işlem görmeye başladı.

31/03/2021 11:13
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.