Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 31 Ocak 2023

ads ads ads ads
31/01/2023

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 31 Ocak 2023

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, tüketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik durum hakkındaki değerlendirmelerini, beklentilerini ve eğilimlerini içeren ekonomik güven endeksi, son bir yılın en yüksek değerini alarak 99,30 olarak açıklandı. Endeksin 100 sınırının altında kalması ekonomik kötümserliğe işaret etse de, son üç ay yükselme eğilimi gösterdi. Alt endekslere baktığımızda, hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerinde düşüş, reel kesim (imalat sanayi), inşaat sektörü, tüketici güven endekslerinde artış yaşandı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi öncü verilere göre Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya 4. çeyrekte %0,2 küçüldü. Genel beklenti son çeyrekte bir değişiklik yaşanmayacağı yönündeydi. Daralmadaki ana sebep yüksek enflasyon ile azalan özel tüketim oldu. Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, "Teknik bir resesyon yaşama ihtimalimiz devam ediyor" ifadelerini kullanarak, ülke ekonomisinin iki çeyrek üst üste daralma yaşayabileceğinin sinyalini verdi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nun çeyreklik güncellemesini yayımladı. Rusya-Ukrayna savaşı ve enflasyonla mücadelenin etkisiyle küresel ekonomik büyümenin %3,4’ten %2,9’a gerileyeceği ön ögülürken, tahmin, Ekim ayı raporuna göre %0,2 yükseltilmiş oldu. Raporda risk dengesinin aşağı yönlü olmaya devam ettiği belirtilirken, Ekim ayına göre risklerin hafiflediği ifade edildi. Türkiye ekonomisi 2023 büyüme beklentisi %3 ile değişmedi.

Çin’de açıklanan PMI verileri beklentilerin üzerinde geldi ve büyümeye işaret etti. Ocak ayı İmalat PMI (Satın alma yöneticileri endeksi) 49,8 beklentisine karşın 50,1 olarak açıklandı. Hizmet sektörünü ölçen imalat dışı PMI 41,6’dan 54,4’e yükseldi. PMI verileri Eylül ayından bu yana 50 büyüme eşiğinin altında yer alıyordu. Çin’de Kovid-19 tedbirlerinin gevşetilmesiye ekonomik aktivitenin hareketlendiği görülüyor.

Bugün Türkiye dış ticaret dengesi, Euro Bölgesi GSYİH, Almanya TÜFE ve ABD CB tüketici güveni verileri açıklanacak.

USDTRY 18,809, EURTRY 20,385 ve GBPTRY 23,230 seviyelerinde fiyatlanıyor.

31/01/2023 08:47
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.