Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 5 Mayıs 2022

ads ads ads
05/05/2022

ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi  5 Mayıs 2022

ABD Merkez Bankası Mayıs ayı toplantısında politika faizini 50 baz puan artırarak, %0,75 – %1 aralığına yükseltti. 50 baz puanlık artış, 22 yılın ardından FED’in aldığı en yüksek faiz artışı oldu. Karar metninde, enflasyon risklerine karşı dikkatli oldukları vurgulanırken, Çin’de devam eden pandemi nedeniyle tedarik zincirindeki sıkıntıların devam edeceği belirtildi. Rusya-Ukrayna savaşının ve buna bağlı gelişmelerin enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı yaptığı ve ekonomik aktiviteyi olumsuz etkilemeye devam edeceği ifade edildi. Bilançonun Haziran ayından itibaren aylık 47.5 milyar dolar azaltılacağı, gelecek 3 ayda ise aylık 95 milyar dolar azaltılacağı açıklandı. FED Başkanı Powell karar sonrası yaptığı açıklamada, faiz oranlarında artışın devam etmesinin uygun olacağını düşündüklerini, önümüzdeki birkaç toplantıda 50 baz puanlık artışların masada göründüğünü açıkladı. 

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD ekonomisiyle ilgili açıklamalarda bulundu. "Gelecek yıl enflasyonun düşmesiyle birlikte sağlam bir büyüme göreceğimize inanıyorum, ancak görünüme yönelik açık riskler var." ifadelerini kullanan Yellen, Avrupa'da daha yavaş büyüme görülebileceğini, bu durumun ABD'yi de etkileyebileceğini ifade etti. Hazine Bakanı Yellen, savaşın devam etmesi halinde Rusya'ya yönelik daha fazla önlem alınacağını açıkladı.

Avrupa Birliği Komisyonu, Rusya'dan petrol ithalatının yasaklanmasını da içeren yeni yaptırımlar teklif etti. "Rusya'nın en büyük bankası olan Sberbank'ı ve diğer iki büyük bankayı SWIFT'ten çıkarıyoruz." Açıklamasını yapan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, söz konusu bankaların SWIFT'ten çıkarılmasıyla Rus finans sektörünün küresel sistemden tam anlamıyla izolasyonunun sağlanacağını ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye enflasyonu gösterge niteliğinde kabul edilen İstanbul enflasyonu açıklandı. İstanbul Ticaret Odası’nın açıkladığı verilere göre Nisan ayında İstanbul’da enflasyon yıllık bazda %79,97 oldu.

Bugün Türkiye enflasyon verileri ve İngiltere Merkez Bankası faiz kararı takip edilecek.

USDTRY 14,756, EURTRY 15,669 ve GBPTRY 18,543 seviyelerinde fiyatlanıyor.

05/05/2022 08:48
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.