Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 6 Ekim 2020

Piyasalarda bugün

ads ads ads ads
06/10/2020
HK

ads
ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 6 Ekim 2020

Yaşanan gelişmelere baktığımızda Bilindiği üzere geçen haftanın en önemli gündem maddesi ABD Başkanı Trump’ın covid-19 testinin pozitif çıkmasıydı.. Piyasalar, bu haber sonrasında düşüşe geçti, ancak satışlar sert olmadı, hafta sonu ise Trump’ın sağlık durumunun iyi olduğunun açıklanması ile piyasalar yeni haftaya yükselişle başladı.

Dün Türkiye tarafında ise öncelikli olarak enflasyon rakamları gündemdeydi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye'de tüketici fiyatları Eylül'de aylık yüzde 0.97, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8.33, yıllık yüzde 11.75 artış kaydetti.

Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası 24 Eylül’deki son Para Politikası Kurulu toplantısında “Enflasyonun öngörülenden daha yüksek bir seyir izlediğini” vurgulamış, “Enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve enflasyon görünümüne yönelik risklerin sınırlanması amacıyla Ağustos ayından itibaren atılan sıkılaştırma adımlarının güçlendirilmesi gerektiği değerlendirilmiştir.” ifadelerini kullanarak, 200 baz puanlık sürpriz bir faiz artırımı gerçekleştirmişti.

Beklentilerden düşük gelen enflasyon verisi sonrasında ise TCMB' nin ilave sıkılaştırma ihtiyacının azaldığı belirtilmekte.

Yurt dışı tarafta ise dün  Euro Bölgesi'nde hizmet PMI endeksi Eylül ayında 47,6'lık beklentilerin üzerinde gerçekleşirken 50,5 seviyesinden 48,0'a geriledi. Açıklanan perakende satışlar verisi Ağustos ayında Temmuz ayına göre yüzde 4,4, geçen yılın aynı dönemine göre de yüzde 3,7 arttı. ABD tarafında ise  hizmet PMI endeksi Eylül ayında beklentilerin üzerinde gerçekleşerek 56,9'dan 57,8 seviyesine yükselerek hizmet sektöründe toparlanma ivmesinin sürdüğü gözlendi

Dün ayrıca Uluslararası Para Fonu (IMF) Mali İzleme Raporu'nun "Toparlanma için Kamu Yatırımı" başlıklı ikinci bölümünü yayımladı. IMF; ekonomik toparlanma için kamu yatırımlarının önemine dikkati çekerek, sağlık, sosyal konut, dijitalleşme ve çevreyi korumaya yönelik yatırımların daha dayanıklı ve kapsayıcı bir ekonominin temelini oluşturacağını bildirdi.

Kur tarafına baktığımızda ise  dünkü işlem gününe 7,7552 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,7599 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 9,1419 GBPTL kuru ise 10,07 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL  7,7530 kuru EUR/TL kuru 9,1405 GBP/TL kuru ise 10,069 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün Türkiye tarafında önemli bir veri akışı bulunmazken yurt dışı tarafta ise İngiltere’den İnşaat PMI verisi açıklanacakken ayrıca Avrupa tarafından  Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın ve Amerika tarafından FED Başkanı Powell’ın konuşmaları takibimizde olacak.

06/10/2020 09:40
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.