Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 7 Ağustos 2020

Piyasalarda bugün

ads
ads
07/08/2020

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 7 Ağustos 2020

Piyasalardaki gelişmelere baktığımızda dikkatler öncelikle KKTC temmuz ayı enflasyon rakamlarındaydı. Temmuz ayında enflasyon bir önceki aya göre yüzde 1.98, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6.44 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.33 değişim gösterdi. Ana harcama grupları itibariyle bir önceki aya göre en yüksek artış %6.07 Konut, Su, Elektrik, Gaz ve Diğer Yakıtlar ana grubunda gerçekleşti.

Kurda yaşanan gelişmelere baktığımızda ise Rezervlere dair endişeler, yabancıların ülkeden çıkışı ve yurt içinde artan döviz talebi ile dolar kuru 7,30’u geçerek yeni tarihi zirveye taşıdı. Türk Lirasında güç kaybı yeniden hız kazandı ve Dolar/ TL’nin haziran başından temmuz sonuna kadar devam eden 6,85’lerdeki yatay seyri ağustos ayı ile birlikte yukarı yönlü olarak kırıldı. Özellikle son günlerde Londra piyasasında gecelik TL faizlerinde yaşanan volatil hareketler, kurda da oynaklık düzeyini oldukça artırdı.  Dolar/TL 7,05 seviyelerinden 7,30 zirvesine ulaştı. Paritenin de etkisiyle yükselişe devam eden Euro/TL  ise 8,67 seviyesini geçerek yeni rekora ulaştı.

Ekonomik olarak yaşanan çalkantılı dönem ve dolarda beklenen değer kaybıyla yatırımcıların güvenli liman arayışına yöneldiği son dönemde hareketlenen Gram Altın ise 485 lirayı aşarak tarihi zirveye yükseldi.

TL’yi zayıflatan genel etkenlere baktığımızda ise küresel salgının yarattığı belirsizlikler birçok ülke ekonomisini olumsuz etkilerken Türkiye’nin de enflasyon, cari açık, turizm sektörünün tam anlamıyla sezona başlayamaması, ihracatın sekteye uğraması gibi unsurları bir arada bulundurduğu ve bunların risk unsuru taşıdığı belirtiliyor. Bununla birlikte kurda döviz rezervleri ile ilgili endişeler, enflasyonun gidişatı, düşük mevduat faizleri karşısında negatif reel faiz gibi etkenler yükselişlerin hız kazanmasına neden oldu. Analistlere göre swap faizleri de eski seviyesine indikten sonra TL’nin değer kaybı hızlandı

Kurda yaşanan sert yükselişin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) açıklama geldi. Piyasada oluşan fiyat gelişmelerin yakın takip edildiği belirtilen TCMB açıklamasında; araçların oynaklığın azaltılması doğrultusunda kullanılacağı belirtildi. Açıklamada hedefli likidite imkanlarının kademeli olarak azaltılacağı ifade edildi.

Yaşanan bu duruma karşılık TC Merkez Bankası’nın ne gibi müdaheleler yapacağı ya da faiz artırıp artırmayacağı oldukça önemli olacaktır. Merkez Bankası, geçtiğimiz 12 ay içinde faiz oranlarını %15,75 indirerek %24'ten %8,25'e kadar düşürdü. Bu yılın başından beri ise Dolar, Türk lirası karşısında yaklaşık %18 değer kazandı 

Yurt dışı tarafta ise dün İngiltere Merkez Bankası Faiz kararı gündemdeydi. İngiltere Merkez Bankası (BoE) faiz oranını yüzde 0.1'de sabit tuttu. Ayrıca BoE, 745 milyar sterlin (978 milyar dolar) büyüklüğündeki tahvil alım programında da bir değişiklik yapmadı

Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe 7,0475 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,2389 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 8,5972 GBPTL kuru ise 9,5183 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 7,2971 EUR/TL kuru 8,6397 GBP/TL kuru ise 9,5763 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün Amerika’dan İşsizlik Oranı ve Tarım Dışı istihdam, Almanya’dan sanayi üretimi ve ticaret dengesi rakamları takibimizde olacak. Ayrıca yaşanan yüksek kur dalgalanmaları sebebiyle TC Merkez Bankası’nın gerçekleştirebileceği olası hamlelerde gün içerisinde oldukça önemli olacaktır.

07/08/2020 09:12
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Creditwest Bank, ekonomi, 7 Ağustos 2020
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.