Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 7 Ekim 2020

ads ads ads
07/10/2020

ads
ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 7 Ekim 2020

Piyasalarda bu hafta ABD’de ek teşvik paketi görüşmeleri, beklentiden iyi gelen Euro Bölgesi verileri, Trump’ın taburcu olması ve seçim çalışmalarına da devam edeceğini belirtmesiyle Trump’ın yarattığı negatif fiyatlama çok kısa sürmüş olsa da dün Başkan Trump’ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkileriyle mücadele kapsamında hayata geçirilmesi planlanan "teşvik paketi"ne yönelik müzakereleri durdurma talimatı vermesi kritikti.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, teşvik paketine ilişkin son günlerde yoğun görüşmeler gerçekleştirmiş, ancak ikilinin görüşmelerinde herhangi bir anlaşmaya varılamamıştı. Trump ise dün "teşvik paketi"ne yönelik müzakereleri durdurma talimatı verdi.

Trump'ın teşvik paketine yönelik açıklamalarının ardından ise New York borsasında endeksler hızlı bir düşüş gösterdi. Fed Başkanı Jerome Powell ise yeterli devlet desteği olmazsa Amerika'da toparlanmanın zayıflayacağı uyarısında bulundu ve çok fazla teşviğin sorun yaratmayacağını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde ise dün yaptığı açıklamada korona virüsünü kontrol altına almaya yönelik tedbirlerin bölgenin ekonomik toparlanması için risk oluşturduğu uyarısında bulunarak, hükümetlere mali desteği yakın zamanda sonlandırmama çağrısında bulundu. Lagarde, AMB'nin parasal tedbirlerinin mali desteği başarılı bir biçimde tamamladığını ve hükümetlerin destekleri ani bir şekilde durdurmasından kaynaklanabilecek "uçurum etkisi" riskinin kendisi için en büyük endişe kaynağı olduğunu sözlerine ekledi.

Almanya tarafında ise  fabrika siparişleri verisi ihracat tarafından güçlü destek bularak yükseldi. Almanya'nın fabrika siparişleri dördüncü ayda da artış kaydederek endüstri ağırlıklı ekonominin hizmet odaklı diğer ekonomilere göre çok daha hızlı toparlandığının altını çizdi. Avrupa'nın en büyük ekonomisinde talep; ekonomistlerin yüzde 2.8'lik beklentisinin üzerine çıkarak yüzde 4.5 arttı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva ise yaptığı açıklamalarda küresel ekonominin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) krizinin derinliklerinden çıktığını belirterek, "İkinci ve üçüncü çeyreklerdeki gelişmelerin beklenenden biraz daha iyi olduğunu tahmin ediyoruz. Bu, 2020 için küresel tahminlerimizde küçük bir yukarı yönlü revizyona izin veriyor." dedi

Kur tarafına baktığımızda ise  dünkü işlem gününe 7,7530 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,7984 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 9,1534 GBPTL kuru ise 10,0471 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL  7,7873 kuru EUR/TL kuru 9,1375 GBP/TL kuru ise 10,0355 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün Türkiye tarafında Hazine nakit dengesi açıklanacakken yurt dışı tarafta ise Almanya’dan Sanayi Üretimi ve Amerika’dan Ham Petrol stokları piyasalar açısından takip edilmeli.

07/10/2020 09:22
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.