Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 7 Eylül 2020

ads
ads
07/09/2020
HK

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 7 Eylül 2020

Piyaslarda yaşanan gelişmelere baktığımızda Dolar /TL kuru Cuma günü 7,45 seviyesini geçerek yine rekor kırdı. Özellikle Doğu Akdeniz konusunda Yunanistan ve AB ile yaşanan gerginliğin devam ediyor olması Jeopolitik risklerin yükselttiğinden  TL tarafında satışlar geçen hafta artmaya devam etti.

Diğer taraftan ise Ağustos ayında TL’deki kaybın hızlanmasıyla sıkı adımlar atan TCMB, PPK toplantısında ise faiz artırımına gitmemişti. Geçtiğimiz hafta Perşembe günü ise  yatırımcılara yapılan sunumda fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda banka, elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir, ifadesini kullanarak tedbirlere devam edeceğinin mesajını veren TCMB, TL maliyetini artırmaya da devam etse de bu adımlar kur üzerindeki yükseliş hareketini henüz engelleyememekte.

Yurt dışı tarafta ise bu hafta oldukça hareketli geçecek. İlk olarak Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı açıklanacak. Bilindiği üzere Euro, 2018'den bu yana ilk kez 1,20 $ 'ı test etti. Bu hareketin ardından durumdan hoşnut olmayan Avrupa Merkez Bankası üyelerinin açıklamaları takip edilirken,  İhracatını artırabilmek için bölge ekonomisinin güçlü bir Euro'yu istemeyeceği gündemdeydi. Bu durum Merkez Bankası’nın alacağı kararları da zorlayabilir

Bu hafta ayrıca Brexit konusunda da görüşmeler gerçekleşecek. İngiltere’nin anlaşma için son tarihi 15 Ekim olarak belirlemesi ve dolayısıyla anlaşmaya varmak için zamanın daralması ile birlikte Brexit ticaret görüşmelerinin başarısız olma durumu için hazırlıklar hızlanmış durumda.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un yapacağı 15 Ekim'i son tarih olarak belirleyerek, Brexit'in çekirdek ilkeleri olarak gördüğü konularda uzlaşmaya gitmek yerine masadan kalkma konusunda istekli olduğunu söyleyeceği belirtildi.

Kur tarafına baktığımızda ise geçtiğimiz haftanın son işlem gününe 7,4383 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,4331 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 8,7988  GBPTL kuru ise 9,8729 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 7,4351 EUR/TL kuru 8,80 GBP/TL kuru ise 9,8385 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün Türkiye tarafında Hazine Nakit Dengesi açıklanacakken yurt dışı tarafta ise Almanya’dan Sanayi Üretimi takibimizde olacak.

07/09/2020 09:04
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.