Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 8 Eylül 2020

Piyasalarda bugün

ads
ads
08/09/2020
HK

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 8 Eylül 2020

ABD’de Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam 1 milyon 371 bin kişi ile beklentileri karşılarken işsizlik oranı da Ağustos’ta %8,4’e geriledi. Veriler beklentilerle uyumlu geldi ve ABD Başkanı Trump, işsizlik oranındaki düşüşün tahminlerden çok hızlı olduğunu belirtti. Fed Başkanı Powell da verilerin beklentilerden iyi geldiğini belirtti, ancak tam toparlanmanın ise zaman alacağını yeniden vurgularken faiz oranının da uzun süre düşük kalacağını açıkladı.

Olumlu verilerin ardından haftayı yükselişle tamamlayan ABD dolar Endeksi yeni haftaya 93,0 seviyesinde sakin başladı. Geçen hafta en çok değer kaybeden gelişen ülke paralarından olan TL ise yeni haftada da dolar karşısında değer kaybetmeye devam etti. Kur Haftaya 7,43 seviyesinden başlasa da dün 7,4650’yi geçerek yeni rekor seviyeyi gördü.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, dün düzenlediği basın toplantısında, Çin'e yönelik tehditlerde bulundu. ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin Çin ile ekonomik ilişkilerini durdurma niyetinde olduğunu kaydetti ve denizaşırı istihdam yaratan Amerikan şirketlerini cezalandıracağı ve Çin ile iş yapan firmaların federal ihaleleri kazanmalarını yasaklayacağı tehdidini dile getirerek, başkanlık yarışındaki rakibi Joe Biden'ın ise tersi bir tutum takınması dikkat çekti.

Brexit tarafında ise İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avrupa Birliği (AB) ile Brexit geçiş dönemi müzakerelerinde 15 Ekim'e kadar anlaşma sağlanamadığı takdirde yeni bir serbest ticaret anlaşmasının da yapılacağını sanmadığını belirtirken İngiltere'nin geçen senenin sonlarında Kuzey İrlanda ile ilgili varılan anlaşmayı geçersiz kılacak bir hamle yapacağına ilişkin haber akışı da anlaşmasız Brexit endişelerini tetikledi. AB Brexit baş müzakerecisi Barnier ise, İngiltere'nin daha önce imzalanan anlaşmalara saygı duyması gerektiğini belirtti.

Dün Türkiye tarafında ise ağustos ayına ilişkin Hazine nakit dengesi açıklandı. Hazine ağustos ayında 30,9 milyar TL nakit fazlası vererek, salgın sonrası ilk kez fazla vermiş olsa da geçen yılın ilk 8 ayıyla kıyaslandığında nakit açığı toplamda -68,1 milyar TL'den den -109,8 milyar TL'ye yükselmiş oldu.

Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe 7,4351 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,4542 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 8,8086  GBPTL kuru ise 9,8142 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 7,4582 EUR/TL kuru 8,8058 GBP/TL kuru ise 9,7925 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün Türkiye tarafında önemli bir veri akışı bulunmazken yurt dışı tarafta ise euro bölgesi’nden 2.Çeyrek Gayri Safi Yurt İçi Hasıla piyasalar açısından takip edilmeli.

08/09/2020 10:17
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.