Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 9 Temmuz 2021

Piyasalarda bugün

ads ads ads ads
09/07/2021

ads
ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 9 Temmuz 2021

Piyasalarda Virüs kaynaklı negatif başlıklı haberlerin ardından yatırımcılar “risk off(riskten kaçış)” moduna geçerken; Ons Altın, Japon Yeni ve Tahvillere hızla talep geldi. ABD tarafında Delta varyantı kaynaklı endişelerin ağır basması ile uzun vadeli enflasyon beklentileri Mart ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi. Bu kapsamda, tahvillere gelen talep ile ABD 10 yıllık tahvilinin faizi, 16 Şubat’tan bu yana ilk kez yüzde 1.25 seviyesini test etti

Öte yandan, dün açıklanan önemli ABD verilerinde Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruarı beklentilerin bir miktar üzerinde gelirken, Devam Eden İşsizlik Maaşı Başvuruları ise 2 Nisan 2020’de açıklanan veriden bu yana en düşük seviyesini(pozitif) gördü.

 Avrupa Merkez Bankası’nın dün açıkladığı yeni strateji gözden geçirmesinde ise; Orta vade enflasyon hedeflemesinin yüzde 2’ye uyarlandığı ve faiz oranlarının birincil para politikası aracı olmaya devam ettiği belirtildi. Başkan Lagarde, yaptığı açıklamalarda: Gelecek gözden geçirmeyi 2025 yılında yapmayı düşündüklerini, yüzde 2’lik enflasyon hedeflemesinin tavan olmadığını, faizlerin yanında diğer enstrümanların da kullanılacağını vurguladı

Bugün ise güne Çin tarafından gelen verilerle başlandı. Haziran ayına ilişkin TÜFE, beklentilerin altında kaldı ve yıllık %1,1 arttı, ÜFE öngörüler doğrultusunda gelerek yıllık %8,8 artarken  emtia fiyatlarının haziranda sakinleşmesi ÜFE'nin mayıstaki yıllık %9 seviyesinden gevşemesine imkan sağladı.

Bugünkü veri takvimine bakıldığında ise Avrupa tarafında, piyasaların odak noktasında Avrupa Merkez Bankası’nın haziran ayı toplantısına ilişkin tutanakları yer alacak. İngiltere tarafında ise mayıs ayına ilişkin GSYH büyümesi ve sanayi üretimi verileri açıklanacak. İngiltere Merkez Bankası ise Delta varyantı kaynaklı vakaların artışına rağmen bu yıl genelinde İngiltere ekonomisinin %7,25 büyümesini beklemekte.

Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe 8,6851 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 8,6897 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 10,2899 GBPTL kuru ise 11,9782 seviyesinden günü tamamladı.

Bugüne baktığımızda ise Dolar /TL kuru güne 8,6895 EUR/TL  10,2819 GBP/TL kuru ise 11,9726 seviyesinden işlem görmeye başladı.

09/07/2021 09:40
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.