Creditwest Ekonomi Gündemi 2 Haziran 2020

Piyasalarda son durum

ads
ads
02/06/2020

ads ads
Creditwest Ekonomi Gündemi 2 Haziran 2020

Piyasalarda yaşanan gelişmelere baktığımızda bir yandan ; Coronavirüs Pandemisi’ne dair gelişmeler takip edilirken, diğer yandan ise; ABD ve Çin arasında son zamanlarda yaşanan gerilimler ve yine ABD’de George Floyd isimli bir siyahi vatandaşın öldürülmesi ile başlayan olayların durumu dün gündemde olmaya devam etti.

Çin ise ABD ile artan gerilim sebebiyle soya ithalatını durdurma kararı aldı. ABD ile Hong Kong üzerinden devam eden gerilimi değerlendirilirken, Çinli hükümet yetkilileri önde gelen devlet destekli tarımsal ürün şirketlerine ABD'den soya fasulyesinin de dahil olduğu bazı ürünlerin alımını durdurmalarını söyledi.

Türkiye tarafında ise dün açıklanan imalat PMI Endeksi Mayıs'ta 40,9'a yükseldi ancak eşik değer olan 50,0'nin altında kalarak Covid-19 salgını nedeniyle sektördeki faaliyet koşullarının yavaşlamaya devam ettiğini gösterdi. Endeks Nisan ayında koronavirüs pandemisinin etkisiyle 33.4 olarak 2008'den beri en düşük seviyeye inmişti

Öte yandan dün kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ‘in açıklamaları takip edildi. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, koronavirüs kaynaklı ekonomik bozulmanın kredi alanların geri ödeme kapasitesini düşürerek sorunlu kredileri artıracak olması nedeniyle Türk bankacılık sisteminin görünümünün negatif kalmaya devam ettiğini kaydetti.

Açıklamaya göre, koronavirüs salgınının yarattığı derin ekonomik bozulma kredi borçlularının geri ödeme kapasitelerini düşüreceğini ve bunun da sorunlu kredileri arttırabileceği belirtildi. Küçük ve orta ölçekli işletmeler ile (KOBİ), turizm ve ulaşım sektörlerinde daha fazla riski olan bankaların ise bu durumdan daha fazla etkilenebileceği belirtildi.

Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe 6,8103 seviyesinden başlayan Dolar/TL kuru günü 6,8142 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 7,5873, GBPTL kuru ise 8,5133 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 6,8032, EUR/TL kuru 7,5760 GBP/TL kuru ise 8,4995 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün piyasaya etki edebilecek önemli bir veri akışı bulunmamakta.

02/06/2020 10:34
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS:
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.