Creditwest Ekonomi Gündemi 24 Mart 2020

ads
24/03/2020
HK

ads
ads
Creditwest Ekonomi Gündemi 24 Mart 2020
ads

Dün haftanın ilk gününe başlarken yine piyasanın gündeminde korona virüs salgını, dünyadaki vaka sayılarındaki gelişim ve salgının ekonomik açıdan etkileri vardı. Salgının pandemi olarak ilan edilmesiyle birlikte, dünya genelinde USD’nin çoğu Merkez Bankaları’nin rezerv para birimi olması sebebiyle aşırı talep görmesi ve Türk Lirası dahil çoğu para birimi karşısında değer kazanma eğilimi dün de devam etti. Buna göre Dolar/TL’nin gün içinde en yakın direnç seviyesi olan 6.60 seviyesini test ettiğini gözlemledik.

Dünya genelinde salgınla ekonomik açıdan mücadele kapsamında adımlar atılırken Türkiye’den de bu bağlamda bazı hamleler geldi. Gün içinde 3 yerel kamu bankasından salgınla mücadele bağlamında yeni destek paketi açıklandı. Şubelerinden 9.00-17.00 hizmet vermeye devam edeceğini duyuran 3 kamu bankası, personel maaşlarını, kendileri üzerinden ödeyen firmalara mevcut istihdamlarını azaltmamaları kaydıyla, önümüzdeki 3 aylık personel maaş gideri kadar ilave limit imkanı vereceğini açıkladı.

Bunun yanı sıra Türkiye’de takip edilen Şubat Ayı Yabancı turist girişi geçen yıllık %3.8’lik bir artışa işaret ederken, Tüketici Güven endeksi verisi ise Mart ayında 58.2 olarak açıklanarak bir önceki aya göre %1.7 oranında artış gösterdi. Sonuç veri olumlu karşılansa da sonucu çıkarmak için toplanan veriler ayın ilk iki haftasında toplanmış olmasından, virüs kaynaklı negatif etkileri içermediği kaydedildi.

ABD’de en önemli gündem maddesi ise haftasonu Senato onayında takılan 2 trilyon USD’lik teşvik paketi idi. Hem Cumhuriyetçi yasa yapıcılar hem de Demokratlar koronavirüsün etkisi altındaki ekonomi için hızlı ve kapsayıcı bir kurtarma istemelerine rağmen 500 milyar dolarlık kısmının hava yolu şirketleri gibi şirketlere ya da kamu ve yerel yönetimlere yardım amaçlı kullanılması gibi kilit önemdeki detaylarda ayrışmaları dolayısı ile paket için yeterli onay alınamamıştı.

Bu sırada, Morgan & Stanley ve Goldman Sachs’ın ABD’nin 2. Çeyrekte sırasıyla %30 ve %24 oranında daralma yaşayabileceğini belirten raporları; ve buna ek olarak St. Louis Fed Başkan’ı Bullard’ın İşsizlik oranının 2. Çeyrekte %30 seviyesine çıkabileceği yönündeki öngörüleri durumun ciddiyetini gözler önüne serdi. Nitekim tüm bu açıklamalar ardından FED 2008 krizinde bile atılmamış bir adım atarak açık uçlu hazine tahvili ve ipoteğe dayalı varlık alımı yapacağını açıkladı.

Tarihi olarak nitelendirilecek bu hamleye ilaveten Almanya’nın 750 Milyar Euroluk tedbir paketini imzalaması, Avustralya Merkez Bankası (RBA) ve Japonya Merkez Bankası (BoJ)’nın ise Pazartesi günü neredeyse 10 milyar dolarlık tahvil alımı yapması piyasalardaki satış dalgasının bir miktar da olsa hız kesmesine yardımcı oldu. Ancak maalesef uzmanların genel görüşü sağlık alanından salgınla mücadeleye dair kalıcı bir çözüm haberi gelen kadar belirsizliğin devam edeceği ve bu hamlelerin genel anlamda yetersiz kalacağı yönünde.

Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe 6,5701 seviyesinden başlayan Dolar/TL kuru günü 6,5617 seviyesinden kapattı. Eur/TL kuru 7,0361 seviyesinden, GBP/TL kuru ise 7,5788 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru.6,5329, EUR/TL kuru 7,0439, GBP/TL kuru ise 7,5924 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda iseTürkiye tarafında piyasaya etki edecek bir veri akışı bulunmazken yurtdışında sırasıyla Almanya, AB, İngiletere ve ABD’den gelecek PMI verileri yakından takip edilecek.

 

24/03/2020 09:19
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Creditwest Ekonomi Gündemi, kktc, kıbrıs haberleri,
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.