Creditwest Ekonomi Gündemi 26 Ağustos 2020

Piyasalarda son durum

ads
ads
26/08/2020

ads
Creditwest Ekonomi Gündemi 26 Ağustos 2020

Dün Türkiye tarafında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından ağustos ayına ilişkin İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı verileri açıklandı.Buna göre, İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı ağustos ayında bir önceki aya göre 2,6 puan artarak yüzde 73,3 seviyesinde gerçekleşti.

Öte yandan dün TÜİK ise perakende, hizmet, inşaat gibi sektörlerdeki güncel durum ve beklentileri ölçerek hazırladığı Sektörel Güven Endeksleri verisinin Ağustos rakamlarını açıkladı. Raporda güven endeksi, hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde yükselirken inşaat sektöründe düştüğü gözlendi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Ağustos ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe %5,7 ve perakende ticaret sektöründe %0,2 artarken, inşaat sektöründe %2,3 azaldı.

Yurt dışı tarafta ise Almanya'da yılın ilk yarısında pandeminin yatırım ve harcamaya zarar vermesinin ardından ekonominin toparlanacağına yönelik iyimserlikle iş güveni endeksi beklentilerin hafifce üzerinde gelerek IFO iş güveni Endeksi ayında 92.1'lik beklentilere karşın 92.6 düzeyinde gerçekleşti.

Öte yandan dün Almanya GSYIH rakamı takip edildi. Gelen veriye göre Almanya ekonomisi ikinci çeyrekte %9.7 oranında daraldı. Gelen veri ile birlikte Almanya ekonomisinin yavaş bir toparlanma gösterdiği görüldü. İlk açıklanan daralma rakamı 10.1 seviyesindeydi

ABD tarafında ise Tüketici Güveni ağustos ayında 91.7 seviyesinden 84.8 seviyesine gerileyerek son 6 yılın en düşük seviyesine indi. ABD'de Tüketici Güveni Ağustos ayında, tüketicilerin mevcut istihdam ve işletme koşullarında durumlarının bozulması ile birlikte 2014'ten beri en düşük seviyesine geriledi. Bu durum, milyonlarca kişinin işsiz kalması ile birlikte, koronavirüs pandemisinin ABD ekonomisi üzerinde artan bir şekilde baskı oluşturduğunu işaret ediyor.

Diğer yandan ABD kanadında bu hafta gerçekleşecek olan Jackson Hole toplantısı takip edilecek. Bu toplantı sonrasında Fed Başkanı Powell Perşembe günü 16:10 gibi konuşma gerçekleştirecek. Bu konuşmada piyasaların gündeminde ortalama enflasyon ifadesi olup olmayacağı yer alacak. Bu ifade konuşmada yer aldığı taktirde enflasyonun %2 seviyelerinin üzerine çıkmasına Fed’in göz yumabileceği düşünülebilir.

Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe 7,3783 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,3893 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 8,7413 GBPTL kuru ise 9,7142 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 7,3971 EUR/TL kuru 8,7349 GBP/TL kuru ise 9,7084 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün Türkiye tarafında önemli bir veri akışı bulunmazken yurt dışı tarafta ise Amerika’dan Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri ve Ham Petrol Stokları takibimizde olacak.

26/08/2020 11:00
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Creditwest Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.