Creditwest Ekonomi Gündemi 27 Ağustos 2020

Piyasalarda son durum

ads
ads
27/08/2020

ads
Creditwest Ekonomi Gündemi 27 Ağustos 2020

TCMB'nin sıkılaştırma adımlarıyla beraber fonlama maliyeti artarken, tarihi zirveyi gören Dolar/TL kuru dün ise güne 7,40 seviyesinin hemen altında başladı.Gün içerisinde ise JPMorgan'ın küresel Döviz stratejisi raporunda teknik analize dayalı "dolar sat TL al" tavsiyesi yer aldı. Raporda, kurda "Son iki haftadır açık bir şekilde yukarı yönlü ivme kaybı gözlemlendiği" belirtildi. Yapılan bu tavsiye sonrasında   Dolar/TL kuru dün gün içerisinde 7.3400 seviyesine kadar geriledi.

Öte yandan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump’ın telefonda görüştüğü belirtildi. Görüşmede, ikili meselelerin yanı sıra Doğu Akdeniz başta olmak üzere bölgesel gelişmelerin ele alındığı, Erdoğan’ın Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de, gerginliğin azaltılmasından ve diyalogdan yana olduğunu attığı somut adımlarla kanıtladığını vurguladığı belirtildi.
Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada ise: Trump’ın, Yunanistan ve Türkiye'nin, farklılıkların tek çözüm yolu olan diyaloğa bağlı kalması gerektiğini bir kez daha vurguladığı belirtildi. Öte yandan Trump, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile yaptığı telefon görüşmesinde, Doğu Akdeniz'de, Türkiye ve Yunanistan arasında diyalog çağrısı yaptı

Amerika tarafında ise bugün dikkatler Amerika merkez bankasının uzun zamandır beklenen, yeni enflasyon stratejisine odaklı para politikası çerçevesi değerlendirmesiyle ilgili Fed Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole sempozyumunda yapacağı konuşmada  olacak. Konuşmada Jerome Powell'ın yeni enflasyon stratejisine ilişkin söyleyecekleri merak konusu.

Avrupa tarafında ise Almanya'da Başbakan Merkel'in koalisyonu, pandemi döneminde milyonlarca kişinin işin korumasını sağlayan ve Almanya ekonomisinin koronavirüs krizinden toparlanmasını sağlayacak destek programını uzattı. Almanya Maliye Bakanı ise söz konusu uzatmanın federal hükümete maliyetinin gelecek yıl 10 milyar euro (11.8 milyar dolar) civarında olabileceğini belirtti.

Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe 7,3971 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,3662 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 8,7135 GBPTL kuru ise 9,7293 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 7,3589 EUR/TL kuru 8,7074 GBP/TL kuru ise 9,7198 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün Türkiye tarafında Para Politikası Toplantı özeti açıklanacakken  yurt dışı tarafta ise Amerika’dan Gayri Safi Yurt İçi Hasıla ve İşsizlik haklarından Yararlanma Başvuruları, Askıdaki Konut Satışları ve FED Başkanı Powell’ın konuşması takip edilecek.

27/08/2020 10:52
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Creditwest Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.