Creditwest Ekonomi Gündemi 28 Mayıs 2020

Piyasalarda son durum

ads
ads
28/05/2020

ads ads
Creditwest Ekonomi Gündemi 28 Mayıs 2020

Bayram tatilinde yaşanan aşırı pozitif hava dün yurt içinde piyasaların açılması ardından dağıldı. Dün en düşük 6.73’ü gören USDTRY, alımlara maruz kalarak 6.78 seviyelerine tırmandı. ABD-Çin arasındaki gerilim dolayısı ile gölgelenen aşırı iyimser ortama rağmen, Türk Lirası swap anlaşmalarına dair beklentiler ve kambiyo işlemlerindeki BSMV’nin artırılmasına bağlı olarak pozisyonunu sabitleyerek USDTRY’nin 6.70’li seviyelerde tutunmasına ortam sağladı. Yurt içinde takip edilen haber akışında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın son dönem yaşananlara ilişkin değerlendirmeleri yer aldı. Bakan tüm bu yaşananlara rağmen bu yılı pozitif bir büyüme ile kapamayı hedeflediklerini belirtirken bundan sonraki sürece yönelik konut ile turizm ve seyahat sektörlerini destekleyen paketlere ilişkin çalıştıklarını da açıkladı.

ABD tarafında Çin merkezli gerilim ABD Temsilciler Meclisinin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türkleri'ne yönelik baskı politikalarından dolayı Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onaylamasıyla tırmanmaya devam ediyor. Tasarıda, ABD Başkanı Donald Trump yönetimine, Uygur Türkleri'ne ve diğer Müslüman azınlıklara uygulanan baskı ve şiddetten sorumlu olan bazı Çinli yetkililere yaptırım uygulanması çağrısı yapılıyor. Trump, dün Beyaz Saray'da tasarıya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu hafta sonundan önce Çin konusunda güçlü bir adım duyacaksınız." diye konuşmuştu. Yatırımcılar Çin ABD cephesindeki gerilime bağlı olarak tetikte olsa da, salgın dolayısı ile en kötünün geride kaldığı ve toparlanmanın başladığı yönündeki öngörülere bağlı olarak ABD hisse senedi piyasaları dün de günü artıda kapamayı başardı.

Avrupa’da ise dün EURUSD’de ciddi değer kazançları gözlemlendi.  Bu hareket AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in Avrupa Parlamentosu'nda (AP) açıkladığı AB'nin 2021-2027 yıllarındaki bütçesini belirleyecek "Çok Yıllı Mali Çerçeve" taslağı ile Kovid-19 ekonomik kurtarma paketini içeren tekliflerini sunması ardından gerçekleşti. Kurtarma paketinin 500 milyar EUR’su hibe olarak ayrılacak olan 750 milyar EUR’luk bir ekonomik desteği içermekte olduğu gelen bilgiler arasında. Avrupa Birliği yetkililerinin konuyu görüşmek için 18/19 Haziran tarihinde bir görüşme planladığı da yayınlanan haberler arasında. Bu gelişmeler dahilinde salgınla birlikte 1.08 seviyelerine gerileyen EURUSD paritesi 2 aydan sonra ilk kez 1.10 seviyesine yükselmeyi başardı.

Kur tarafına baktığımızda dün güne 6,7280 seviyesinden başlayan USDTL kuru günü 6,7740 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 7.4570, GBPTL kuru ise 8.304 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru.6,7830, EUR/TL kuru 7,4670, GBP/TL kuru ise 8.31 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Bugün açıklanacak verilerden en önemlileri ABD’deki Dayanıklı tüketim malı siparişleri, 1. Çeyrek büyüme oranı ve işsizlik maaşı başvuru rakamları olarak karşımıza çıkmakta.

 

28/05/2020 09:50
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Creditwest Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.