Cüce gezegenin mavi örtüsünün zehirli olduğu anlaşıldı

Plüton'u örten mavi sisin, siyanürlü buz kristallerinden oluştuğu düşünülüyor

ads ads ads ads
26/01/2021

ads
ads
Cüce gezegenin mavi örtüsünün zehirli olduğu anlaşıldı

Gökbilimciler yeni bir araştırmada, Plüton'u örten mavi sisin, zehirli buz kristallerinden oluştuğunu öne sürdü.

Dünya da dahil olmak üzere birçok gezegen ve doğal uydu, sis tabakalarıyla örtülü. Ancak cüce gezegen Plüton’u örten tabaka, epey tuhaf görünüyor.

Zira yeni araştırma, NASA’nın "fotokimyasal duman" ismini verdiği sisi oluşturan buz kristallerinde muhtemelen siyanür bulunduğunu gösterdi.

Araştırmacılara göre, Güneş ışığı, Plüton'un üst atmosferinde kimyasal tepkimeler yaratıyor ve asetilen ve etilenin yanında, son derece zehirli hidrojen siyanür moleküllerini meydana getiriyor.

Kısa süre önce saygın bilim dergisi Nature Astronomy’de yayımlanan araştırmanın yazarlarından Panayotis Lavvas, “Güneş radyasyonu bu molekülleri parçalayabilir. Parçalar arasındaki reaksiyonlarsa karmaşık bir organik kimyanın başlangıç ​​noktasıdır” diye konuştu.

Bu fotokimyanın tipik bir ürünü de hidrojen siyanürdür.

Bilim insanlarına göre Plüton'un atmosferinde yeni oluşan moleküller, Güneş ışığını yansıtan minik buz parçacıkları halinde donarak mavi bir manzara meydana getiriyor. Ve cüce gezegenin çekim kuvveti parçacıkları aşağı çektikçe diğer gazlar etraflarında yoğunlaşıyor, böyle sis oluşturuyor.

DAHA FAZLA OKU

Plüton aracından gizemli keşif: "Uzay sandığımız kadar karanlık değil"

Soğuk cüce gezegen Plüton aslında yaşamına çok daha sıcak başlamış

Plütonu çevreleyen mavi manzara, genellikle, Cassini uzay aracının gözlemlediği Titan'daki sisle kıyaslanıyor. Ancak yeni araştırma iki gök cisminin sis tabakasının birbirinden epey farklı şekillerde oluştuğunu gösteriyor.

Lavvas, “Bu fark, Plüton’un atmosferinin Titan'ınkinden büyük ölçüde daha soğuk olmasından kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı.

Titan'ın atmosferindeki parçacıklar, büyük moleküllerin oluşturduğu organik kimya sonucunda meydana geliyor. Plüton’un atmosferinde de aktif bir organik kimya var. Ancak oluşan organik moleküller Titan'dakiler kadar büyümeden yoğunlaşabiliyor.

Lavvas’a göre bu tür karşılaştırmalar, gezegen atmosferlerinde sis oluşum mekanizmaları arasındaki önemli farklılıkları açıklığa kavuşturuyor.

 

Independent Türkçe, Syfy Wire, Space

26/01/2021 12:02
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Cüce gezegen, haber
MANŞETLER

HK TEKNOLOJİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.