HABER KIBRIS

Cuma döviz kurları, Bugün sterlin, euro ne kadar (22 Aralık)

Piyasalar bugüne dolar/TL bazında 3,82 seviyesinde yatay başlarken, aşağıya doğru hareketlenme olduğu görülüyor.

ads
22/12/2017

Cuma döviz kurları, Bugün sterlin, euro ne kadar (22 Aralık)
ads

Yıl sonunun yaklaşması ile ABD tahvil faizlerimde yükselişin görülmesi, döviz piyasasında sakin bir görüntü oluşturdu. Bununla birlikte dolat/TL’ye bakıldığında yatay bir seyir varken hafif aşağıya doğru bir hareketin olduğu görülüyor.

Dolar/TL bu sabaha 3,8202/3,8226 seviyesinde işlemle başladı. Saatler 09:15’i gösterdiğinde sepet bazında TL 4,1736/4,1758, euro/TL ise 4,5269/4,5298 seviyelerinde işlem gördü.

ABD’de Cumhuriyetçilerin hazırladığı vergi indirimi yasa tasarısı Temsilciler Meclisi’nde bu hafta yapılan oylama ile kabul edildi. Öncesinde Senato tarafından kabul edilen tasarı, böylelikle Kongre’nin her iki tarafından da onaylandı. ABD Başkanı Donald Trump’ın imza atması ile birlikte tasarı yasal hale gelecek.

Vergi indirimi tasarısı içerisinde 1,5 trilyon dolara yakın bir indirim yer aldığı belirtilirken, Kongre’den geçmesi ile birlikte Trump’ın göreve gelmesinden bu yana ilk büyük yasama başarısı olarak belirtildi. Doların yükseliş göstermesine rağmen haftalık kayıp yaşamaya hazırlanıyorken, euro ise Katalonya’da yapılan seçim sonucunun ardından aşağıya doğru bir iniş göründü.

İspanya’da yapılan seçim için hükümet, bunun bağımsızlık yanlısı partilerin Katalan parlamentosundaki üstünlüğünü yıkacağını ve bölgenin İspanya’dan ayrılma isteğine son vereceklerini bekliyordu. Ancak yapılan oylamada oyların yüzde 96’sı ayrılık partilerin 135 sandalyenin 70’ini kazandığı görüldü.

Bu olayla birlikte euro 1,1817 dolara kadar düşüş yaşadı. Bu yılın sonuna doğru yaklaşırken piyasaları yakından ilgilendiren geçtiğimiz hafta yaşanan Fed ve TCMB’nin faiz kararlarının ardından piyasalara yansıması yatay olurken, ABD’deki dava süreci, jeopolitik gelişmeler, ABD ve AB ile olan ilişkiler yakından takip ediliyor.

 

Bu habere tepkiniz:
TAGS: döviz, döviz kurları, euro, sterlin
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems