Cumhurbaşkanı Özdenefe, Meclis Başkanı Pilli, Başbakan Çavuşoğlu

ads ads ads ads
03/06/2023

ads
Cumhurbaşkanı Özdenefe, Meclis Başkanı Pilli, Başbakan Çavuşoğlu

Haber Kıbrıs/ÖZEL

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve başlama törenine KKTC Devleti’nin zirvesinin tam kadro katılmasıyla ilginç bir durum yaşanıyor. Devletin zirvesi vekâletten vekâlete değişti. Fazilet Özdenefe Cumhurbaşkanı, Ali Pilli Meclis Başkanı, Nazım Çavuşoğlu ise Başbakan oldu.

Ankarada’ki tören için adadan ayrılan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a normalde Meclis Başkanı Zorlu Töre vekalet eder ancak Töre’nin de Ankara’daki törene katılacak olması durumu karmaşıklaştırdı.

Anayasada tanımlanmamasına rağmen zorunluluk gereği cumhurbaşkanı Meclis başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe vekâlet edecek.  Özdenefe Cumhurbaşkanlığı görevini yürütürken, Meclis Başkanlığı koltuğunun boş kalmaması için ise Meclis bir başka önlem geliştirmek durumunda kaldı.

Meclis Başkanlığı görevine ise en yaşlı üye sıfatıyla UBP Güzelyurt Milletvekili Ali Pilli, Tatar ve Töre aynı anda Ankara’da iken Meclis Başkanı olacak.

Ankara’daki törene katılacak olan Başbakan Ünal Üstel ise yokluğunda Başbakanlık vekâletini Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’na  bıraktı.

Böylelikle Türkiye’deki yemin töreni nedeniyle kısa süreliğine de olsa KKTC devletinin zirvesi tamamen değişmiş oldu.

 

03/06/2023 10:55
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.