Cumhurbaşkanı Tatar Aşık Veysel ve Aşık Kenzi Sergi açılışına katıldı

ads ads ads ads
18/05/2023

ads
Cumhurbaşkanı Tatar Aşık Veysel ve Aşık Kenzi Sergi açılışına katıldı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yakın Doğu Üniversitesi’nde düzenlenen “Basında ustaların objektifinden Âşık Veysel Nazender Süzer Gökçe ve Gürsel Gökçe Koleksiyon Fotoğraf Sergisi ve Âşık Kenzi Belgeleri sergisinin açılışına katıldı.

Sergi açılışında Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Meclis Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, YDÜ Rektörü Dr. Tamer Şanlıdağ, Türksoy Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Bilal Çakıcı ve Aşık Veysel’in torunu Nazender Süzer konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin düzenlenen etkinliklerde yer almasına imkan veren Türksoy’a yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Tatar, KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatında yer alması, Kıbrıs müzakerelerinde yeni siyaset anlayışı olan eşit egemen iki ayrı devlet konusunda verilen destekten dolayı TC Lefkoşa Büyükelçisi Metin Fevzioğlu nezdinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini sundu.

Tatar, KKTC’nin kurum ve kuruluşları ile önündeki engellileri aşmaya devam edeceğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Türkiye’nin Aşık Veysel'i var. Bizim de Harid Fedainin çalışmalarıyla tanınan çıkan Kıbrıslı Türk Ozanımız Aşık Kenzi var. Harid Fedai ve kızına varlığımızın devamı için teşekkür ederim” diye konuştu.

Tatar, kültürel zenginliği yaşatmanın yapılan akademik çalışmalarla UNESCO’ya kadar bu kültürel zenginliği anlatmanın önemine de vurgu yaptı.

Yakın Doğu Üniversitesi’ne ve kurucusu İrfan Suat Günsel’e Türk dünyasının sanatçılarını buluşturması nedeniyle teşekkür eden Tatar, “Dünya sanatçılarını dünyayla buluşturuyorlar. Buradan dünyaya seslenmemize vesile olunuyor” dedi

Aşık Veysel’in torununa da seslenen Cumhurbaşkanı Tatar, “Dedeniz gözlerini kaybettiğinde gönül zenginliğiyle duygularını ifade etti. Bizi de geçmişte dünyaya kapattılar ancak verdiğimiz mücadele ile var olduk” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından hediye takdimi yapıldı ve sergi açılışı gerçekleştirildi.

18/05/2023 09:05
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: ersin tatar
MANŞETLER

HK KÜLTÜR SANAT

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.