HABER KIBRIS

Cumhurbaşkanı'ndan New - York öncesi yoğun mesai

ads
13/09/2017

Cumhurbaşkanı'ndan New - York öncesi yoğun mesai
ads

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, önümüzdeki hafta New York’a gerçekleştireceği ziyaret öncesinde başlattığı görüşmelerine bugün Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen muhalefet partileriyle devam ediyor.

Önümüzdeki hafta başlayacağı New York temasları öncesinde devlet ve hükümet yetkilileriyle görüşen Akıncı, dün Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ile bir araya gelmişti.

İSTANBUL'DA KONFERANS

Öte yandan Cumhurbaşkanı Akıncı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) tarafından düzenlenen  konferansa katılmak üzere bu akşam İstanbul’a gidecek.

Cumhurbaşkanlığından verilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yarın gerçekleştirilecek konferansta Türkiye’deki iş çevrelerine hitap edecek.

Akıncı konferansta, İsviçre’de Crans-Montana’da Kıbrıs Rum tarafı ile yapılan görüşmelerin sonuçsuz kalmasının ardından gelinen son aşamayı değerlendirecek.

Söz konusu konferansın açılış konuşmalarını, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros yapacak.

Cumhurbaşkanı Akıncı, yarın akşam yurda dönecek.

AKINCI - ERHÜRMAN

Akıncı, bugün ilk olarak, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman ile Cumhurbaşkanlığı’nda bir araya geldi. Saat 10.00’da başlayan görüşmede, CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın ve Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu da hazır bulundu.

ERHÜRMAN: “SONUÇ ODAKLI BİR YÖNTEMİ, BM’NİN YENİDEN FORMÜLE ETMESİ GEREKİYOR”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri Tufan Erhürman, mevcut yöntemle müzakerelerde sonuca ulaşılamadığına işaret ederek, “sonuç odaklı bir yöntemi, Birleşmiş Milletler’in (BM) yeniden formüle etmesi gerekiyor” dedi.

Erhürman, BM’nin, Crans Montana’da yaşananlarla ilgili objektif ve gerçekleri yansıtan bir rapor ortaya koyması gerektiğini de kaydetti.

CUMHURBAŞKANI, TDP GENEL BAŞKANI ÖZYİĞİT İLE BİR ARAYA GELDİ

İlk olarak Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman’la bir araya gelen Akıncı ardından TDP Genel Başkanı Özyiğit ve TDP Genel Sekreteri İdris’i kabul etti.

ÖZYİĞİT: “BM GENEL SEKRETERİNİN RAPORUNUN OBJEKTİF OLMASINI, SAYIN AKINCI ÖNDERLİĞİNDE KIBRIS TÜRK TOPLUMUNUN UĞRAŞLARININ DA BU RAPORDA NET ŞEKİLDE YER ALMASINI BEKLİYORUZ”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs konusundaki raporunun objektif olmasını beklediklerini kaydederek, “Kıbrıs Türk toplumunun Sayın Akıncı önderliğindeki uğraşlarının da o raporda net şekilde yer almasını arzuluyoruz” dedi.

HABER: TAK

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Cumhurbaşkanı, mustafa akıncı, new york
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems