CYENS Mükemmeliyet Merkezi'nin binası halka açıldı

Mimar Stavros Oikonomou tarafından 1965 yılında tasarlanan Lefkoşa Belediye Pazarı binası, CYENS Mükemmeliyet Merkezi'nin yeni merkezi olarak halka yeniden açıldı.

ads ads ads ads
11/04/2024

ads
CYENS Mükemmeliyet Merkezi'nin binası halka açıldı

Mimar Stavros Oikonomou tarafından 1965 yılında tasarlanan Lefkoşa Belediye Pazarı binası, CYENS Mükemmeliyet Merkezi'nin yeni merkezi olarak halka yeniden açıldı.

Başlangıçta Lefkoşa Belediye Pazarı ve belediye ofislerine ev sahipliği yapması amaçlanan bu yapı, CYENS Mükemmeliyet Merkezi'nin daimi merkezi olarak hizmet vermek üzere tadilat ve genişletme çalışmalarından geçirildi. Merkezin, Kıbrıs’taki modernizmin belirgin örneklerinden biri olan bu korunmuş yapıya taşınması, bölgeye yeni bir canlılık kazandıracak ve binanın ömrünü uzatacaktır. Yapımından altmış yıl sonra, farklı ilgi alanlarına sahip profesyonellere ev sahipliği yapmaya devam eden bina, başkentteki dinamik girişimcilik ekosistemi ile yeni teknolojiler topluluğunun buluşma noktası haline gelmeyi hedefliyor.

Lefkoşa Belediyesi, 23 Nisan 2024 Salı günü, Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu üyeleri, Avrupa Komisyonu'ndan temsilciler ve Lefkoşa Belediye Pazarı'nın oluşturulması, geliştirilmesi ve dönüşümüne katkı sağlayan bireylerin hazır bulunacağı bir törenle “İş İnovasyon Merkezi - Kültürel ve Yaratıcı Endüstriler Mahallesi - Eski Belediye Pazarı'nın Restorasyonu ve Genişletilmesi” projesinin açılışını gerçekleştirecek.

Resmi açılış töreninin ardından, CYENS Mükemmeliyet Merkezi'nden araştırmacılar, binanın tarihini sergileyen ilgi çekici bir sergi, merkezde yürütülen araştırmaları yaratıcı bir şekilde tanıtan iki gösteri ve izleyicilere merkezin yaptığı araştırmalar ile bunların günlük yaşamı nasıl zenginleştirebileceğine dair fikir veren gösteriler sunacaklardır.

Ziyaretçiler sanal gerçeklik gözlüklerini takarak yeşil hattı (CYENSVerse) "yürüyebilecek", Lefkoşa'nın dijital ikizinin holografik sunumunu (iNicosia) görebilecek, CYENS araştırma ekipleri tarafından özel olarak tasarlanmış Oyun Odasında eğitici oyunlar oynayabilecek ve çok daha fazla büyüleyici projeyi keşfedebileceklerdir.

İkonik bir binanın etkileyici renovasyonuna bizzat şahit olmanın yanı sıra insanlardan ilham alan ve insanlar için tasarlanmış modern teknolojilerin deneyimini yaşamak için 23 Nisan 2024 Salı günü saat 19:30'da Lefkoşa Eski Belediye Pazarı'nda bize katılın.

Sergi, performans ve gösterilere dair ayrıntılı açıklamaları içeren program ekte sunulmuştur.

23 Nisan 2024 Salı, 19:00 - 22:00

CYENS Mükemmeliyet Merkezi

Leventis-Demetriades Meydanı 01, 1016

[email protected]

11/04/2024 14:05
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.