Microsoft, efsanevi program Paint'i kaldırmaktan vazgeçti

Yazılım devi Microsoft, 34 yıllık resim çizme programı Paint’i Windows'tan kaldırmaktan vazgeçti.

ads
ads
23/04/2019

ads
ads
Microsoft, efsanevi program Paint'i kaldırmaktan vazgeçti

Microsoft, geçen sene Windows 10'un yeni güncellemesinde Paint'e desteğin bırakılacağını açıklamıştı. Şirketin bu kararının 'kullanıcıları Paint 3D’ye yönlendirmeyi amaçlaması' olarak yorumlanmıştı. 

Ancak Windows Insider Program Ekibi’nden Kıdemli Program Müdürü Brandon LeBlanc, şirketin bu kararından vazgeçtiğini söyledi. 

Bir kullanıcının sorusu üzerine "Program Windows 10'larda bulunmaya şimdilik devam edecek" diyen LeBlank, şirketin kararından vazgeçme sebebiyle ilgili ise bir açıklama yapmadı. 

Ancak LeBalnk'ın kullandığı 'şimdilik' ifadesi 'şirketin uzun vadede Paint'i kaldırmayı planladığı' yorumlarına neden oldu.​Windows 10 cihazlarda Paint'in, Paint 3D ile birlikte mi yer alacağı ise henüz belirsiz. Paint'in ardından geliştirilen Paint 3D, kullanıcılara 3 boyutlu resim çizme olanağı sağlıyor. 

Microsoft, geçen Temmuz ayında Paint'i 'onaylanmamış' listesine koymuş, programın ‘aktif olarak gelişim içinde olmadığının ve önümüzdeki güncellemelerde yer almayacağının' sinyalini vermişti. 

1985'te yayınlanan ve 34 yıldır Windows işletim sisteminde yer alan Paint'in kaldırılacağı haberini duyan sosyal medya kullanıcıları, bu nostaljik programın kaldırılacak olmasından dolayı üzüntü duyduklarını açıklamışlardı. 

Kullanıcılardan bazıları programı gelecekte çocukların kullanamayacak olmasından üzüntü duyduklarını belirtmiş, bazıları ise kaldırılma haberini "Elveda çocukluğum" sözleriyle paylaşmıştı. 

23/04/2019 15:01
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: , haber, kıbrıs, Microsoft, efsanevi, program, Paint’i, kaldırmaktan, vazgeçti
MANŞETLER

HK TEKNOLOJİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.