DAÜ İç Mimarlık Bölümü öğrencileri, tasarladıkları projeleri İstanbul Başkonsolosu'na sundu

DAÜ İç Mimarlık Bölümü öğrencileri, 27 farklı öneri/fikir projesini KKTC İstanbul Başkonsolosu Seniha Birand Çınar’a sundu.

ads ads ads
25/01/2022

ads
ads
ads
DAÜ İç Mimarlık Bölümü öğrencileri, tasarladıkları projeleri İstanbul Başkonsolosu'na sundu

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü öğrencileri, İstanbul’da yenilenmesi planlanan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) ait kültür evi için 2021-2022 Akademik Yılı Güz Dönemi’nde tasarladıkları 27 farklı öneri/fikir projesini KKTC İstanbul Başkonsolosu Seniha Birand Çınar’a sundu.

KKTC İstanbul Konsolosluğu’ndan gelen talep üzerine, ITAS-INAR 403 Mobilya ve Donatıları dersi kapsamında öğrencilere İstanbul Topkapı Kültür Parkı’nda kurulan Türk Dünyası Kültür Mahallesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) ait kültür evinin yeniden tasarlanması konusu verildi. Proje kapsamında, bu kültür evinin daha çağdaş, modern, zarif ve dikkat çekici hale getirilmesi, ayrıca Kuzey Kıbrıs’ın modern kültürüne vurgu yapılabilecek bir yaklaşım hedeflendi. Öğrenciler bu doğrultuda, 2021-2022 Akademik Yılı Güz Dönemi boyunca Kültür Evi Projesi üzerinde çalışıp, toplam 27 farklı öneri/fikir geliştirdi. Daha sonra, DAÜ Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Zehra Öngül, Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Kamil Güley ve KKTC İstanbul Başkonsolosu Seniha Birand Çınar’ın da katıldığı çevrim içi bir toplantı düzenlendi ve öneriler arasında 3 farklı proje gerçek hayatta uygulanmak üzere seçildi.

“Bu Tür Ortak Projeler Çoğalmalı”

Ders yürütücülerinden Dr. Seyit Ermiyagil, toplantıda yaptığı konuşmada, Mojtaba Karimnezhad ve Araştırma Görevlisi Mine Abraşoğlu ile birlikte yürüttükleri ders kapmasında gerçekleştirilen iş birliğinin önemini vurgularken, bu tür ortak çalışmaların öğrencilerin gerçek dünya ve iş hayatı ile birebir ilişki kurmalarını sağlamaları açısından artırılması gerektiğini belirtti. Dr. Ermiyagil, ayrıca seçilen projenin yapılabilme olasılığının, öğrencilerin kağıt üzerinde ürettikleri projenin uygulama fırsatını bulmaları ve mezun olmadan gerçekleşmiş bir projeleri olması açısından da çok olumlu olduğunu hatırlattı.

Projeler Çok Beğenildi

İstanbul Başkonsolosu Seniha Birand Çınar da öğrenci projelerini çok değerli bulduğunu ve projeleri çok beğendiğini ifade etti. Öğrencilerin üretmiş oldukları projelerin gerçekleşmiş olması durumunda bu evleri gezmeye gittiğinde kesinlikle hemen çıkmak istemeyeceğini belirten Çınar, projelerin zaman geçirilebilir ve insanları sosyal medya üzerinde paylaşmaya teşvik eden ilginç bir yapıya sahip olduğunu kaydetti. Çınar, öğrencilere ve DAÜ Mimarlık Fakültesi’ne bu projeye katkıda koydukları için teşekkürlerini iletti.

 

25/01/2022 13:53
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: DAÜ İç Mimarlık, DAÜ, ÖĞRENCİ, KKTC, kültür, evi, istanbul
MANŞETLER

HK KÜLTÜR SANAT

Bellapais İlkbahar Müzik Festivali Sürüyor

HK KÜLTÜR SANAT

17. Uluslararası Bellapais İlkbahar Müzik Festivali, Myrrha Trio ile piyanist Yuliya Starastsenkava’nın konseriyle devam edecek. Cumartesi akşamı Bellapais Manastırı’nda saat 20.00’de başlayacak konserin ilk bölümünde Kemancı Miray Çakır, Viyolacı Sinem Sadrazam ve Viyolonselci Püren Eda Gözer’den oluşan Myrrha Trio, Besteci Ali Hoca’nın 2020 yılında yazdığı ve bu topluluğa adadığı Myrrha Efsanesini konu alan String Trio Op.75 “Myrrha” eserinin ilk seslendirmesini gerçekleştirecek. Konserin ikinci bölümünde ise Myrrha Trio & Piyanist Yuliya Starastsenkava A. Dvorak’ın E flat Major Op.87 Piano Quartet’ini seslendirecek. Kuzey Kıbrıs Müzik Derneği’nin düzenlediği,16 Nisan’da başlayıp 13 Mayıs’ta sona erecek 17. Uluslararası Bellapais İlkbahar Müzik Festivali Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı iş birliğinde, Telsim Ana Sponsorluğunda, Rocks Hotel, Deniz Plaza, Bellapais Gardens, Kybele, Huzur Ağaç, Bell Tower ve Kösezade Turizm' in katkılarıyla gerçekleştiriliyor. Konser biletleri 80 TL’den Lefkoşa, Gazimağusa, Yenikent ve Girne Deniz Plazalar, Girne Deniz Shop, Bellapais Bilet Ofisi veya konser girişinden alınabilir. Online biletlerse biletfest.com adresinden temin edilebilir. Festival programı şöyle: “8 Mayıs İzmir Klarnet Dörtlüsü 9 Mayıs Expromte Trio & Bariton Evren Karagöz Konseri 10 Mayıs Mihriban Aviral & Rauf Kasimov "llkbaharda Tango Caz Flüt - Piyano Konseri 11 Mayıs Özel Günhanlar Piyano Resitali 13 Mayıs Otello Çoksesli Korosu & LBO Konseri / Şef: Oskay Hoca”

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.