Derya’dan Kıbrıslı kadınlara bütünlüklü çözüm antlaşması yazma çağrısı

ads ads ads ads
31/03/2023

ads
Derya’dan Kıbrıslı kadınlara bütünlüklü çözüm antlaşması yazma çağrısı

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Kadın Örgütü Başkanı Doğuş Derya, Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenen panelde konuşma yaptı.

CTP’den verilen bilgiye göre, Derya, Avrupa Parlamentosu Manolis Glezos salonunda düzenlenen “Barış ve Güvenliğe Cinsiyet Boyutunun Entegrasyonu İçin Dönüştürücü Bir Vizyon” konulu panelde taptığı konuşmada, fiziki ve sıcak şiddetten farklı olarak, toplumlararası ve toplumların içinde üretilen orantısız güç ilişkilerinin barış yapım süreçlerini nasıl olumsuz etkilediğini anlattı.

Devlet odaklı bir güvenlik anlayışı yerine insan odaklı bir güvenlik anlayışının gerektiğini ifade eden Derya, eşitsiz güç ilişkilerinin müzakere süreçlerinde ve barış inşa süreçlerinde görmezden gelindiğini söyledi.

Derya, Kıbrıs müzakere süreçlerinde ele alınan başlıkların kadınların ve kırılgan grupların deneyimlerini ve ihtiyaçlarını dışladığını gösteren örnekler verdi.

Derya, Kıbrıs’ta yaşayan kadınların ortak bir kongre düzenleyerek müzakere başlıklarında görmezden gelinen konulara ek yapmak üzere bir bütünlüklü çözüm antlaşması yazma çağrısı yaptı.

Panelin moderatörlüğünü Avrupa Parlamentosu milletvekili Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek yaptı.

31/03/2023 16:19
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: doğuş derya, avrupa parlementosu, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.