DESAM Enstitüsü: Nüfusun ancak yüzde 50’si aşılanırsa koronavirüs kontrol altına alınabilir

KAYMAKAMZADE: “VİRÜSÜN BULAŞICILIK HIZI ANCAK KORUYUCU ÖNLEMLERİN AŞIYA EŞZAMANLI SÜRMESİYLE AZALABİLİR”

ads
22/10/2020

ads
DESAM Enstitüsü: Nüfusun ancak yüzde 50’si aşılanırsa koronavirüs kontrol altına alınabilir

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) DESAM Enstitüsü Matematiksel Modelleme Araştırma Grubu, geliştirilmesi muhtemel COVID-19 aşısının koronavirüs hastalığı üzerinde etkili olacağını ancak aşının tek başına salgını bitirmek için yeterli olamayacağını belirtti.

DESAM Enstitüsü Matematiksel Modelleme Araştırma Grubu araştırmacıları Prof. Dr. Evren Hınçal, Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Yrd. Doç. Dr. Bilgen Kaymakamzade ve Nezihal Gökbulut tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, koronavirüse karşı geliştirilecek bir aşı, vaka sayısını belli bir orana çekecek ancak sıfırlayamayacak.

Hastalığın en fazla görüldüğü 50 ülke baz alınarak yapılan ve yaklaşık 6 milyar kişiyi kapsayan hesaplamalar, sadece hastalığa duyarlı bireylerin aşılandığı varsayılarak yapıldı. Dünya nüfusun %75’ini kapsayan hesaplamalar yapılırken, maske kullanımı, hijyen kuralları sosyal mesafe kurallarına uyulması ve dolaşımın kısıtlanması göz önünde bulunduruldu. Araştırmada, nüfusun % 20’si aşılandığı takdirde temel kurallara uyulmuş olsa dahi hastalığa duyarlı kişi sayısının artacağı, buna bağlı olarak da hastalığın yayılmaya devam edeceği rapor edildi.

Hastalığa duyarlı bireylerin %50’sinin aşılanması durumunda temel kurallara ve kısıtlaramalara uyularak hastalığın kısa sürede kontrol altına alınabileceği belirlendi.

KAYMAKAMZADE: “VİRÜSÜN BULAŞICILIK HIZI ANCAK KORUYUCU ÖNLEMLERİN AŞIYA EŞZAMANLI SÜRMESİYLE AZALABİLİR”

DESAM Enstitüsü Matematiksel Modelleme Araştırma Grubu araştırmacılarından Yrd. Doç. Dr. Bilgen Kaymakamzade, tüm dünyayı etkileyen COVID-19 salgınını sona erdirme konusunda şu anki en popüler çözüm arayışının aşı olduğunu hatırlattı. Geçmişte yaşanan birçok salgında aşılamanın güçlü bir etki göstermesi nedeniyle COVID-19’a karşı aşı talebinin gün geçtikçe arttığını dile getiren Kaymakamzade, COVID-19 aşı dinamiği çalışmasında, olası bir aşı geliştirilse bile virüsün bulaşıcılık hızının ancak koruyucu önlemlerin eşzamanlı olarak devam etmesiyle azalabileceğini saptadıklarını söyledi. 

22/10/2020 18:14
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: desam, koronavirüs aşısı
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.