Dev teleskop uzaylıları arayacak!

Dünya dışında yaşam olasılığı yıllardır bilim insanlarının ve hatta hükümetlerin en çok ilgili duyduğu ve yatırım yaptığı konulardan biri olmaya devam ediyor. Yapımı devam eden dev teleskop Magellan da bunun son örneği olarak ilgili çekiyor. Üsteli Magellan dünyanın en ünlü teleskopu Hubble'dan tam 10 kat büyük olacak...

ads ads ads ads
02/11/2021

ads
ads
Dev teleskop uzaylıları arayacak!

Dünyanın önde gelen saygın üniversiteleri ve bilim kurullarından oluşan bir konsorsiyum sonucunda yapımına yıllar önce başlanan Dev Magellan Teleskopunun (GMT), evrende Dünya Dışı Yaşam formları arayacağı ifade edildi.

Şili’deki Las Campanas Gözlemevi'nde yapımı devam eden GMT, ayrıca evrenin genişlemesinden sorumlu gizemli ‘karanlık enerjiyi’ araştıracak.

Şili'deki Las Campanas Gözlemevi'nde yapımı devam eden Dev Magellan Teleskopu, tamamlandığında toplamda 368 metrekarelik bir alanı kapsayacak. 2029 yılında tamamlanması planlanan teleskopun, Hubble Uzay Teleskopundan 10 kat daha büyük olacağı ifade edildi.

Parçalı aynalardan oluşan teleskopta, mevcut en büyük 7 katı monolit aynası yer alacak.

GMT NASIL ÇALIŞACAK?

Evrenin bittiği yerden gelen ışık önce yedi ana aynadan yansıyacak, daha sonra yedi küçük ikincil aynadan tekrar yansıyacak ve son olarak merkez ana aynadan aşağı, gelişmiş CCD (şarj bağlantılı cihaz) görüntüleme kameralarına inecek.

02/11/2021 13:23
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Dev teleskop, uzaylı
MANŞETLER

HK TEKNOLOJİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.