Devlet, okul hademelerini yüz üstü bıraktı

Sosyal güvencesi olmayan hademeler mağdur

ads ads ads ads
12/04/2021

ads
ads
ads
Devlet, okul hademelerini yüz üstü bıraktı

Devlet okullarından çalışan yüzlerce hademe yasanın mağduru oldu. Covid-19 nedeniyle kapanan okullarda çalışan hademelerin herhangi bir sosyal güvencesi bulunmuyor. 

Haber Kıbrıs’a ulaşan hademeler “devlet bizi pandemi döneminde yüz üstü bıraktı. Evimize ekmek alamayacak duruma geldik, evde internet olmadığı için çocuklarımız online derslere de giremiyor. Hangi kuruma gittiysek kimse bizimle ilgilenmedi, yetkililerin bu duruma bir çare üretmesini istiyoruz” dedi.

Ahmet Serdaroğlu: Adaletsiz uygulamanın önüne geçmek için yollardayız

Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan KAMU-İŞ Başkanı Ahmet Serdaroğlu, taşeron firmayla ilgili davanın 17 Nisan’da mahkemede görüşüleceğini adaletsizce uygulamaların önüne geçmek için ellerinden geleni yaptıklarını vurguladı.

Serdaroğlu konuyla ilgili olarak sigortalara yazı yazdıklarını ama henüz sigortaların dönüş yapmadığını, çalışanların hükümet – şirket işbirliğinde sömürüldüğünü vurguladı.

Okullardaki hademelerin Kamu-iş’in toplu iş sözleşmesi ile çalışması gerektiğini belirterek hükümetin bu konuda adım atmadığını ifade etti.

Tahir Gökçebel: Bu insanlar şirketlerin kölesi

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel devletin bu konuda çok yanlış yaptığını belirterek özellikle hastanelerde ve okullarda şirketlerden hizmet alındığını ve bu şirketlere muazzam miktarda para aktarıldığını kaydetti. Gökçebel, bu şirketlerde çalışan insanların herhangi bir sosyal güvencesi olmadığını belirterek çalışanların ellerinde iş akitlerinin olmadığını ve şirketlerin kölesi olduklarını vurguladı. Gökçebel okullarda eskiden kadrolu hademelerin olduğunu ancak artık kadrolu hademe kalmadığını belirtti

12/04/2021 11:40
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: okul, hademe, kktc
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.