Limasol'da olaylı gece

Devriye arabasını ateşe veren hükümete karşı maske karşıtı gösteride yaralananlar oldu

ads
29/10/2020
HK

ads
Limasol'da olaylı gece

Limasol’da dün akşam saatlerinde koronavirüs önlemleri, yolsuzluk (altın pasaport skandalı) ve 5G teknolojisine karşı yapılan eylem, bazı protestocuların saldırgan hale gelip polis memurlarına taş atmaya başlamasıyla büyüdü. Olaylar sırasında çöp kutuları ateşe verildi ve bir polis aracı yandı.

4 polis memuru ve 1 itfiayeci yaralandı

Eylem sırasında atılan taşlardan kullanılan molotof kokteyli ve havai fişeklerden yararlananlar oldu. Olaylardan dolayı 4 polis memuru ve 1 itfiayeci yaralandı. Yaralanan iki polis ve bir itfiayecinin vücudunda yangından ve taş atılmasından dolayı oluşan yaralar tedavi ediliyor. Toplamda 4 polis aracında ve bölgede park edilmiş olan 4 sivil araçta hasar meydana geldi.

Sakinleşmeleri için çağrı yapıldı

Limasol'daki Enaerios park alanında dün akşam toplanan yüzden fazla kişi, hükümetin koronavirüsün yayılmasıyla mücadeleye yönelik son önlemlerine karşı protesto gösteri yaptı. Eylem sırasında taşkınlık yapılmaya başlanmasıyla eylemi yöneten bir kişi, eylemcilerin sakinleşmeleri ve huzurlu kalmaları için hoparlörlerden "Onlar [hükümet] bizi korkutmaya çalışıyor ama şimdi bunu kendimize yapıyoruz," diye çağrı yaptı ve çocuklu ailelerin kargaşadan uzaktaki otoparka doğru gitmelerini istedi.

Bir itfaiyeci ağır yaralandı

Ancak daha sonra, maske takmayı red eden anti-mask protestocular sahile doğru yürüdü ve bölgede bulunan polis memurlarına taş ve ellerine geçirdikleri nesnelerle saldırdı. Polis aracına Molotof kokteyli atıldı, aracın içindeki görevliler zarar görmeden dışarı çıkmayı başardı. Polis, yanan araç ve çöp kutularını söndürmek isteyen itfaiyecilerin de hedef alındığını açıkladı. Olay sırasında bir itfaiyeci ağır yaralanırken, çok sayıda memur da yaralandı.

Tutuklanan şüphelide esrar bulundu

Polisin protestocuları kentin dar sokaklarında kovalaması sonucu olaylara karışan yaşları 15 ile 22 arasında değişen 7 şüpheli tutuklandı, yaşları 16 ve 17 olan 2 şüpheli hakkında tutuklama emri çıkarıldı. Zanlılar hakkında "Kasti hasar", "Kundaklama" ve "Kanunsuz patlayıcı madde" suçlarından soruştuma başlatıldı.

Polis sözcüsü Christos Andreou, 15 yaşındaki bir zanlının tutuklanması sırasında üzerinde esrar bulunduğunu söyledi.

Parlamento genelevini yakmak sloganı atıldı

Eylem sırasında "parlamento genelevini yakmak" ve "Meclis temsilcilerini hapse atmak" da dahil olmak üzere çok sayıda slogan atıldı. Öte yandan polisin, "ülkenin borcunu artıran sorumlu olanların peşinden gitmek yerine" yakın zamanda gençleri grafiti nedeniyle tutuklaması eleştirildi.

Limasol’da 5G’ye yönelik saldırılar düzenlendi

Medyada yapılan yorumlarda gösteriye katılanların 5G teknolojisinin kullanımına da karşı olduğu ifade edildi. Limasol’da, son zamanlarda 5G ile ilişkili olduğu algılanan hedeflere yönelik kundaklama da olmak üzere birçok saldırı düzenlendi.

Şiddet olaylarından endişe duyuluyor

Sosyal medya üzerinden bir araya getirilen gösterinin önde gelen isimleri protestoların barışçıl olması gerektiğini söylüyor. Polis sözcüsü Christos Andreou, devlet radyosuna verdiği demeçte, yetkililerin son zamanlarda olaylar sırasında ciddi maddi hasara neden olan faillerin genç yaşından özellikle endişe duyduklarını söyledi.

Kaynak: Kathimerini ve Riknews - Çeviri: Ziya Nasıfoğlu

 

29/10/2020 08:30
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: limasol, protesto
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.