HABER KIBRIS

ad

Diaspora Da Umutlanmak İstiyor

ads
09/11/2017

ads

Cenk Uzunoğlu Cenk Uzunoğlu


Kudret Özersay ve Halkın Partisi yetkilileri bir önceki hafta sonu İstanbul’da yaşayan Kıbrıs Türkleri ile bir araya geldi. 4 saate yakın süren toplantıda Özersay birçok farklı alandan örnekler vererek temel problemin ‘’iyi yönetim’’ eksikliği olduğunu anlattı.  Edindiğim izlenim partinin seçim stratejisinin ve mesajının da ‘’iyi yönetim’’ vaadi ve bu kapsamda yapacakları etrafında şekilleneceği.

Toplantı Özersay’ın açılış konuşmasından sonra samimi bir şekilde ilerleyen soru cevaplarla devam etti. O kadar ki katılımcılardan biri bir düzine sorum var diye sorularını art arda sıraladı.

***

Özersay, diasporanın önemine atıfta bulunarak konuşmasına başladı. Parti hedeflerinden birinin de yurtdışında yaşayıp toplumun sorunlarına çözüm arayışına fikren ya da uygulamada katkı yapmak isteyenlere de platform oluşturmak olduğunu söyledi. Konuyu verilen vatandaşlıklara bağlayıp ‘’ hedef sayıca çoğalarak var olmaksa bunun bir diğer yolu da yurtdışındaki Kıbrıs Türklerini kayıt altına alıp Kıbrıs’a katkı yapmalarını sağlamakla da yapılabilir’’ dedi.

***

Toplantının soru cevap bölümünde bu konuya tekrar geri dönüp yurtdışındaki Kıbrıs Türklerinin seçme hakkını sağlamak için izleyecekleri adımları da ekledi. Buna göre iktidara geldiklerinde ilk önce dış temsilciliklere başvuru ile bir nevi sayım yapılacak. Sonrasında da seçme hakkını kullanmak isteyenler için belirlenecek kriterler ile yasal düzenleme yapmanın yolu aranacak. Yılda kaç kez KKTC’ye gelindiği, toplam kaç gün kalındığı ve adada taşınmaz mal sahibi olunup olunmadığı gibi hususları da dikkate alınabilecek kriterlere örnek olarak verdi. Kıbrıs dışındaki bizler için bu son derece makul ve pratikte uygulanabilir bir yaklaşım olarak gözüktü. Diğer partilerin de özellikle bu konudaki görüşlerini seçim sürecinde ortaya koymalarını bekliyoruz.

***

Not aldığım diğer bir konu da devletin içerisine proje geliştirme ve hazırlama birimi kuracaklarının belirtilmesi oldu. Bu küçümsenecek bir tespit değildir. Hayata geçirilmesi kolay, getirisi de tahminizden büyük gelişmelere sebep olur. Her yıl projelendirme yapılamadığı için kullanılamayan TC yatırım bütçesini doğru şekilde kullanabilmek için çok büyük bir eksikliği çözme adına doğru bir adım. Kamu maliyesindeki başarıyı neredeyse yalnızca giderlerin kontrol edilmesine yaklaşımın ötesine geçip gelir ve istihdam artırıcı inisiyatiflerin önünü açacak bir yaklaşım olarak değerlendiriyorum bunu.

***

Bir diğer enteresan düzenleme de TC ile ilişkileri koordine edecek bir bakanlığın kurulması. İki devlet arasında olması gereken ilişkinin yeni zeminini oluşturmak adına önemli bir adım olarak anlatıldı.

***

İstanbul’da yaşayan bizler için Kıbrıs’taki gündemin tümünü bir arada dinlememiz son derece faydalı oldu. Toplantıda dile getirilen diğer konuların üzerinde durmayacağım. Bunları Kıbrıs’takiler de Kıbrıs’ı dışarıdan da olsa yakından izleyenler zaten biliyor ve seçim sürecinde de unutulmaması için tekrar tekrar duyacaksınız. Öyle de olması lazım ki seçim döneminde ayni hatalar tekrarlanmasın.

***

Kıbrıs’ın dışında olsak da Kıbrıs’ı içinde barındıran bizler için tüm siyasi partilerin benzeri bir şekilde yurtdışındaki Kıbrıs Türklerine ulaşıp görüşlerini açıklamalarını ve sorularımızı da cevaplamalarını bekliyoruz. Özersay’ın dediği gibi çoğalarak var olmak yalnızca adada olanlara vatandaşlık dağıtmakla olmaz. Kıbrıs’ın dışında olup Kıbrıs’ı içinde tutan bizleri de unutmayın. İnanın keyfimizden buralarda değiliz. Dönebileceğimiz Kıbrıs için biz de sabırsızlanıyor ve umutlanmak istiyoruz. Elimizde değil.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Diaspora Da Umutlanmak İstiyor, Cenk Uzunoğlu
MANŞETLER

HK Cenk Uzunoğlu

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.