Dijital platformlar artık haber için para ödeyecek

Endonezya, Google ve Meta gibi dijital platformların haber içeriklerini yayımlamadan önce yerel medya kuruluşlarına ödeme yapmasını zorunlu hale getirmeye hazırlanıyor.

ads ads ads ads
21/02/2024

ads
Dijital platformlar artık haber için para ödeyecek

The Jakarta Post gazetesinin haberine göre, ağustosta yürürlüğe girecek yeni düzenleme, medya şirketlerinin dijital platformlarla gelir ve veri paylaşımı gibi çeşitli ortaklıklar kurmasının da önünü açıyor.

Düzenleme, yerel medya kuruluşlarına yapılacak ödemelerin yanı sıra dijital platformların güvenilir kuruluşlarca üretilen haber içeriklerine öncelik vermesini, eğitim programlarına katkıda bulunmasını ve ülkede sahte haberlerin yayılmasının engellenmesini de içeriyor.

Söz konusu düzenlemeyle, Google ve Meta gibi dijital platformların haber içeriklerini arama sonuçlarında herhangi bir ücret ödemeden kullanması nedeniyle yayıncıların gelir kaybettiklerine ilişkin şikayetlerini gidermek amaçlanıyor. 
Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, platformlar arasında beklentilerin farklı olmasından dolayı orta yolu bulmanın zor olduğunu belirtti.

21/02/2024 12:24
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Dijital platform, haber, dünya
MANŞETLER

HK YAŞAM

İklim değişikliği ilerleme durumu Google'da Doodle oldu

HK YAŞAM

İklim değişikliği ilerleme durumu dünya genelinde halen ciddi bir endişe kaynağı yaratıyor. Google 22 Nisan Dünya Günü kapsamında geçtiğimiz senelerde yaptığı gibi hazırladığı Doodle ile iklim değişikliği ilerleme durumu hakkında dikkat çekti. Bu yılın Dünya Günü Doodle'ında, gezegenin doğal güzelliği ve biyolojik çeşitliliğinin havadan fotoğraflarını içeriyor ve gelecek nesiller için korumanın önemini hatırlatıyor .

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.