Dikkat çekici araştırma: E-sigara kalp yetmezliğine yol açıyor

Yeni araştırmalar, elektronik sigaranın kalp yetmezliği gelişme riskini önemli ölçüde artırdığını öne sürüyor.

ads ads ads ads
05/04/2024

ads
Dikkat çekici araştırma: E-sigara kalp yetmezliğine yol açıyor

Yapılan bir araştırmaya göre, e-sigara kullananların ölümcül hastalığa yakalanma olasılığı neredeyse beşte bir oranında daha fazla çıktı.

Uzmanlar, bu alışkanlığı benimseyen çok sayıda genç olduğu göz önüne alındığında bunun özellikle endişe verici olduğunu söyledi ve bunun sağlık üzerindeki sonuçlarını dikkate almaya değer olduğu konusunda uyardı.

Kalp yetmezliği, kalbin gerektiği kadar etkili bir şekilde kan pompalayamayacak kadar sertleşmesi veya çok zayıf hale gelmesiyle oluşan bir durumdur.

YÜZDE 19 DAHA FAZLA ÇIKTI

Araştırmacılar ABD'de 175.000 yetişkini izledi ve e-sigara kullananların kalp yetmezliğine yakalanma olasılığının yüzde 19 daha fazla olduğunu buldu. Yani bu kişilerden yaklaşık 3.242'sinde dört yıllık takip süresi boyunca kalp yetmezliği gelişti. Katılımcıların yaş ortalaması 52'ydi.

ABD merkezli MedStar Health'te yürütülen çalışmanın baş yazarı Dr. Yakubu Bene-Alhasan, "Giderek daha fazla çalışma, e-sigaranın zararlı etkileriyle bağlantı kuruyor ve daha önce düşünüldüğü kadar güvenli olmayabileceğini ortaya koyuyor."

"Gördüğümüz fark önemliydi. Özellikle e-sigaraların ne kadar ilgi kazandığı göz önüne alındığında, bu araştırmanın gecikmiş olduğunu düşünüyorum."

"Sonunda zararlı olabileceğini ve o zamana kadar zaten çok fazla zarar verilmiş olabileceğini anlamak için çok uzun süre beklemek istemiyoruz."

"Daha fazla araştırmayla, potansiyel sağlık sonuçları hakkında çok daha fazlasını ortaya çıkaracağız ve bilgileri kamuya sunacağız." dedi.

05/04/2024 18:30
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: araştırma, E-sigara, kalp yetmezliği
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.