Diplomalarda denklik sorunu devam ediyor…

KKTC’de öğrenim gören ancak farklı nedenlerden ötürü KKTC’de farklı bir üniversiteye geçiş yapan TC uyruklu öğrencilerin diplomalarındaki denklik sorunu devam ediyor

ads
22/08/2019

ads
ads
Diplomalarda denklik sorunu devam ediyor…

Haber Kıbrıs-Özel

KKTC’de üniversiteler arsında yatay geçiş yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerin diplomalarında denklik sorunu devam ediyor.

Öğrenciler durumdan tedirgin ancak Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, sorunun çözüldüğü noktasında emin.

Öğrenciler bakanın ‘sorun çözüldü’ demesine rağmen E-devlet’te mezun görünemediklerini, denklik için YÖK’e başvurduklarında sonuç alamadıklarını ve YÖK’ün “2019-2020 eğitim yılında yatay geçiş yapanların denkliğe tabi tutulmayacak” açıklamasından dolayısıyla sorunun çözülemediğini savunuyor.

Bakan Çavuşoğlu, dün katıldığı bir televizyon programında gelen sorular üzerine süreci anlattı ve YÖK’ün diplomalarda denklik sorunu ile ilgili açıkladığı tarihin eğitim bakanlığı ile YÖK arasında imzalanan protokolde olmadığını söyledi.

Çavuşoğlu: Sorunu hallettik söylemimizin arkasındayız!

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu dün katıldığı bir televizyon programında yatay geçişteki denklik sorunu ile ilgili konuştu, sorun olmadığını yineledi.

“Biz yatay geçişi hallettik söylemimizin arkasındayız” diyen Çavuşoğlu, YÖK’le eğitim bakanlığı arasında imzalan protokolde sorunları bitmiş olarak kabul ettiklerini belitti.

“YÖK protokolle örtüşmeyen bir tarih koydu”

YÖK’ün geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamaya değinen Çavuşoğlu “YÖK bu geçişlerle ilgili bir tarih koymuştur, oysaki protokolde böyle bir tarih yoktur. Biz bu ayrıntıyı kendi ilişkilerimiz çerçevesinde görüşmeye devam ediyoruz. Protokoldeki maddede yazım şekliyle yatay geçiş sorunu yoktur” dedi.

YÖK’deki Denklik Birimi’nin söylemleri neticesinde öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığı’nda attığı birçok mesajı YÖK’e ilettiklerinin altını çizen Nazım Çavuşoğlu “YÖK bunun üzerine yaptığı açıklamada protokolle örtüşmeyen, bir tarih koydu, açıklamadaki sıkıntı oradadır” dedi.

“YÖK’e başvuran denklik alabilir”

YÖK’ün açıkladığı tarihin ortadan kalması için görüşmelerin devam ettiğine dikkat çeken Çavuşoğlu şöyle devam etti: Öğrencilerin mağdur olmaması için mücadele ediyoruz. Burada aslında sıkıntı şudur öğrenciler denkliğe başvurmak istemiyorlar.

Yani burada denklik almayacaklar diye bir şey yok. Devamsız olan öğrencilerin sıkıntıları olması nedeniyle bu konu tırmanıyor.  Bizim YÖK’le yaptığımız görüşmelerde başvurmaları halinde denkliklerinin verileceklerini YÖK bize iletti.

Ancak devam etmeyen öğrenciler bu noktada bazı sıkıntılar yaşayabileceği düşüncesi ile feryat ediyorlar.  Bu konular bizim takibimizde, YÖK’ün bilgisinde. Bu konuyla ilgili çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Çözüm üretmek için çabamız devam etmektedir.

22/08/2019 16:32
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Diplomalarda denklik sorunu devam ediyor…, haber, kıbrıs, kktc diploma denklik sorunu, diploma denklik sorunu, diploma denklik sorunu nedir, kktc diploma, kktc milli eğitim ve kültür bakanlığı bakan, nazım çavuşoğlu, haberkibris, kktc üniversite,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.