Diş sağlığınız için vazgeçmeniz gereken alışkanlıklar

ads ads ads ads
22/01/2021

ads
ads
Diş sağlığınız için vazgeçmeniz gereken alışkanlıklar

Diş minesi vücudumuzdaki en güçlü yerlerden biri ama yine de aşınmalar olabilir. Tüm süt dişleriniz çoktan düştüğü için sonsuza dek sizinle kalacak dişlerinize çok iyi bakmalısınız. Bu nedenle dişinizle bir içeceği açarken veya tatlı yerken bir kez daha düşünün.

Pek çoğumuz dişlerimizi etkileyeceğini düşünmeden bazı şeyler yaparız. Kısa vadede olmasa da uzun vadede dişlerinize zarar verebilecek bu alışkanlıklardan bir an önce kurtulmalı ve dişlerinize iyi bakmalısınız.

Koyu içecekler tüketmek

Kahve, siyah çay gibi içecekler dişlerinizin sararmasına neden olabilir. Bu içecekleri tamamen hayatımızdan çıkarmak değil de kullanımı en aza indirmek çok önemli.

Yanlış diş fırçalamak

-Dişlerinizi çok sert fırçalamayın. Bu dişlerinize, diş etlerinize zarar verebilir ve diş hassasiyetine neden olabilir.

-Dişlerinizi küçük dairesel hareketlerle fırçalayın. Fırçalama işlemini yaklaşık 2 dakika sürdürün ve ulaşılması zor noktalara da ulaştığınızdan emin olun.

-Yemekten hemen sonra dişlerinizi fırçalamayın. Asit içeren yiyecekler diş minesini zayıflatabilir. Bu nedenle fırçalamak ona zarar verebilir ve asidin dişlere daha da derinlemesine girmesine neden olabilir.

-Tek bir diş fırçasını çok uzun süre kullanmayın. Aksi takdirde daha az etkili olacaktır.

İmplant sonrası diş bakımına dikkat!

Dişlerle bir şeyi açmak

Dişlerinizi şişeyi açmak veya bir etiketi koparmak için bir araç olarak kullanmayın. Bu durum dişlerinizin kırılmasına neden olabileceğinden kesinlikle iyi değil.

Hatalı diş ipi kullanmak

Diş ipi kullanmak, diş eti hastalığını önleyerek yiyecek ve plak parçalarını çıkarmaya yardımcı olabilir. Bazı insanlar diş iplerini yanlış kullanarak, plağı diş etlerinin altına iterler.

Sürekli atıştırmak

Sık sık ara öğünler yerseniz, gıdalardaki asidin dişlerinizle temas etmesi ve dişlere zarar vererek çürüklere neden olması için daha fazla müsaade etmiş olursunuz.

Çok sık beyazlatmak

Dişlerinizi beyazlatmanın en güvenli yolu uzman bir diş hekimine gitmek. Beyazlatma ürünü almaya karar verirseniz ve işlemi kendi başınıza yaparsanız, nasıl doğru yapılacağını bildiğinizden emin olun. Aksi takdirde diş hassasiyetiniz artabilir ve hatta diş etlerinizi yakabilirsiniz. Özellikle diş çürüğü veya diş eti hastalığı gibi diş sorunlarınız varsa önce diş hekiminize danışın.

22/01/2021 18:36
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: SAĞLIK, diş, diş tedavisi, virüs, haberkibris
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Mutfağınızdan eksik etmeyin: Narın faydaları saymakla bitmiyor!

HK SAĞLIK

Narın faydaları, bu meyveyi tüketenler ve tüketmek isteyenler tarafından araştırılıyor. Narın faydaları, yetiştirilme koşullarına ve türüne göre yükselir veya azalır. Nar seçerken, genellikle en sulu oldukları için lekesiz, parlak kabuklu ve boyutlarına göre ağır olan bir nar arayın. Bugüne kadar yapılan araştırmalara ve uzmanların tavsiyelerine göre narın faydaları nelerdir ve hangi hastalıkların tedavisine iyi gelmektedir?

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.