Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu: Kıbrıs Türkü bu Ada’da Rum’un insafına terkedilecek bir halk değil

ads ads ads ads
03/10/2022

ads
Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu: Kıbrıs Türkü bu Ada’da Rum’un insafına terkedilecek bir halk değil

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Rum Milli Muhafız Ordusu’nun (RMMO),

Türk kanı içeceğine yemin ederek eğitilen, “en iyi Türk ölü Türk’tür” diye eğitim sırasında slogan attırılan askerleri olduğuna işaret ederek, “Amerikan ordusu şimdi bunlarla ortak, Amerikan askerleri bunları eğitecekmiş, kime karşı?” diye sordu.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, BRT’de yayımlanan Manşet+ programında, soru üzerine, ABD ordusunun Rum Milli Muhafız Ordusu ile ortaklık kurarak, eğiteceğinin açıklandığını belirterek tepki gösterdi.

ABD’nin Rumlara silah ambargosunu kaldırdığına değinen Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, “Amerika’da muhataplarımızla bunları da tartıştık, hep, ‘size karşı değil, Ruslara karşı’ gibi cevaplarla bizi aldatmaya çalışıyorlar, asla inanmadığımızı da net bir şekilde ifade ettik” dedi. Rusların, 1 Ekim nedeniyle Rumlara gönderdiği kutlama mesajlarına işaret eden Ertuğruloğlu, Rus-Rum ilişkilerinin gayet sağlam bir zeminde olduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, şöyle konuştu:

“ABD ordusu, Güney RMMO’sunu ortak almış, eğitecekmiş. RMMO nedir, videolarda ispatlıdır, Türk kanı içeceğine yemin ederek eğitilen askerleri var, ‘en iyi Türk ölü Türk’tür diye eğitim sırasında slogan attırılan askerler var. Amerikan ordusu şimdi bunlarla ortak, Amerikan askerleri bunları eğitecekmiş, kime karşı!

Yunanistan’ı Amerikan üsleri ile donatıyorsan, Güneyin silah ambargosunu kaldırıyorsun, Güneyin ırkçı, faşist ordusu ile ortaklık kuruyorsun, sonra bizden bu konularda anlayış bekliyorsunuz. Yok böyle bir anlayış. Biz de gereğini yapacağız. Anavatan yetkilileri de bunu ifade etti; Kıbrıs Türkü bu Ada’da Rum’un insafına terkedilecek bir halk değildir.

Öyle bir coğrafyadan bahsediyoruz ki, neredeyse 100 milyon Türk, 11 milyon da Yunanlı var. Bulunduğumuz coğrafya bu, bunun gerekleri de yapılır.

Kıbrıs Türküne veya Türkiye’ye yönelik bir askeri bir hareket öngörüyorsa Güney komşularımız veya Yunanistan, onun cevabı verilir.”

03/10/2022 15:29
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: tahsin ertuğruloğlu
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.