Dişlerinizi fırçalamanız sizi corona virüsten koruyabilir

ads ads ads
20/10/2020
HK

ads
ads
ads
Dişlerinizi fırçalamanız sizi corona virüsten koruyabilir

Corona virüsle mücadelede gün geçmiyor ki yeni bir yöntem ortaya çıkmasın. Bristol Üniversitesi'nden araştırmalar, corona virüse karşı evden her çıktığınızda dişlerinizi fırçalamanız gerektiğini öne sürüyor. Bunun nedenini ise diş macununda bulunan antibakteriyel bileşenlerin el dezenfektanıyla aynı olması. Böylece diş macunu ağızdaki viral partikülleri temizliyor ve hastalığa yakalanmanızı önlüyor.

Bristol Üniversitesi'nde diş hekimliği profesörü olan Martin Addy, corona virüse karşı evden her çıktığımızda dişlerimizi fırçalamamız gerektiğini öne sürüyor. Profesör bu sayede corona virüsün ağızdan girip çoğalmasının önlenebileceğini düşünüyor.

Diş macunlarının içinde bulunan antibakteriyel bileşenlerin el dezenfektanıyla aynı olması, corona virüsün ağızdan bulaşmasını önleyebilir. Diş macunu bu özelliği ile ağızdaki viral yükü azaltabilir.

Corona virüs çoğunlukla yüzeylere temas ya da hapşırma şeklinde bulaşıyor. Uzmanlar ise virüsün sadece ağız yoluyla enfeksiyona neden olmadığını, vücuda burun ve gözlerden de girebildiğini söylüyor.

Diş fırçalamanın viral partikülleri ağızdan uzaklaştırdığı ve taşıyıcı kişinin bu sayede diğer insanlara virüsü bulaştırma olasılığının daha da düştüğü iddia ediliyor. Elbette bu durum taşıyıcı kişinin bir 'süper bulaştırıcı' olup olmamasına da bağlı.

Profesör Addy, hükümetin maske takmak ve el yıkamaya teşvik etmesi gibi diş fırçalamaya da teşvik etmesi gerektiğini söylüyor.

The Telegraph'a konuşan Profesör Addy, "Diş macununun ağızdaki antibakteriyel etkisi 3 ila 5 saat devam eder. Bu durum tükürükteki virüsleri veya ağza giren virüslerin neden olduğu enfeksiyonu azaltır. Özellikle egzersiz ve alışveriş için evden çıkacağınız zaman dişlerinizi fırçalamalısınız" diyor.

20/10/2020 18:28
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Dişlerinizi fırçalamanız sizi corona virüsten koruyabilir, haberkibris,
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.