HABER KIBRIS

ad

Diyetisyen Ayşe Okan: Daha sağlıklı bir toplum için tüm besin maddeleri denetlenmeli

Wellness Festivali 18-19 Mayıs’da

ads
19/03/2019
HK

ads
Diyetisyen Ayşe Okan: Daha sağlıklı bir toplum için tüm besin maddeleri denetlenmeli

Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği Başkanı Dr. Diyetisyen Ayşe Okan, düzenlediği basın toplantısında, göreve geldikleri iki aylık sürede yaptıkları çalışamalar hakkında bilgi de verdi.

Birliğin, daha sağlıklı bir toplum için tüm besin maddelerinin denetiminin daha kapsamlı yapılmasını istediklerini söyledi.

Okan, çocuklara sağlıklı beslenme farkındalığını oluşturabilmek için okullarda beslenme eğitimlerinin ivedilikle zorunlu hale gelmesini, çocukların sağlıklı besinlere ulaşabilmesi için kantinlerde satılan ürünlerin düzenli olarak denetiminin yapılmasını ve okulların civarında bulunan tüm işletmelerin denetiminin düzenli olarak yapılmasını talep etti.

Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği Başkanı Dr. Diyetisyen Okan, besinin girdiği her alanda, toplu beslenme hizmeti veren her kuruluşta diyetisyen istihdamı yapılması gerektiğini belirtti.

Ayşe Okan, Sağlık Bakanlığına yaptıkları ziyarette bakanlıktan devlet hastaneleri için diyetisyen münhali açılması konusunda söz aldıklarını kaydetti.

Birliğin bu yıl ilk defa Ulusal Beslenme Kongresi düzenlemeyi planladığını açıklayan Okan,  ayrıca LTB ile şehir sakinlerini dengeli ve sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirmek amacıyla Sağlıklı Şehir ve Şehir Sakinleri Vizyonu kapsamında işbirliği protokolü imzaladıklarını söyledi.

Protokolle toplumda beslenme kaynaklı hastalıkların ve özellikle çocukluk çağı obezitesinin de azalmasına katkı sağlanmasını umut ettiklerini belirten Okan, tüm belediyelerle aynı işbirliği kapsamında çalışmayı hedeflediklerini de dile getirdi. Birlik Başkanı Dr. Dyt Ayşe Okan, imzalanan protokol kapsamında Sürdürülebilir ve Sağlıklı Yaşam temalı Wellness Festival’in Spor Dairesi’nin katkılarıyla 18-19 Mayıs’ta gerçekleştirileceğini açıkladı.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.