Diyetisyen Denizgil yazdı: Kabızlığın Önüne Geçilmesi İçin Neler Yapılabilir?

Diyetisyen Denizgil, kabızlık sorunu çeken kişilere beslenme önerilerinde bulundu

ads
24/10/2020
HK

ads
Diyetisyen Denizgil yazdı: Kabızlığın Önüne Geçilmesi İçin Neler Yapılabilir?

Diyetisyen Leman Denizgil, HABERKIBRIS için kaleme aldığı yazıda, kabızlığa neden olan yiyeceklerin neler olduğunu ve kabızlık sorunu çeken kişilere beslenme önerilerinde bulundu.

Leman Denizgil'in yazısı şöyle:

Kabızlığa Neden Olabilecek Yiyeceklerler Nelerdir?

Kabızlık genellikle yanlış bir beslenmenin ilk belirtilerindendir. Kabızlık yetersiz beslenme, vücudun susuz kalması nedeniyle haftada 3 gün tuvalet ihtiyacını giderememe ve sindirimin çalışmaması durumudur. Kabızlığı gideren lif içeren besinleri bol miktarda tüketmek ve su içimini düzenli sağlamak gerekir. Şişkinliğe yol açarak rahatsızlık veren ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bu duruma iyi gelen besinlerin yanı sıra ilaçlar da bulunmaktadır. 

Aşırı Tüketilmeleri Halinde, Kabızlığa Neden Olabilecek 5 Yiyecek ise Şöyle:

1.Süt ve Süt Ürünleri 

Süt ürünleri bazı kişilerde kabızlığa neden olabilir. Bu etki en çok inek sütünde bulunan proteinlere duyarlı olanlarda görülür.

2.Kırmızı Et
Kırmızı et protein, demir, çinko ve B12 vitamini gibi birçok önemli gıdayı içerse de, lif açısından zengin değildir.

3.İşlenmiş Tahıllar
Tam tahılların aksine, işlenmiş tahıllar çok düşük miktarda lif oranına sahiptir. Beyaz ekmek ve beyaz pirinç, lif oranı düşük, işlenmiş tahıllar arasında yer alır. Buna ek olarak, fast-food ve donmuş gıdalar da, çok az miktarda lif içerir.Yüksek doymuş yağ ve düşük lif içerikli gıdalarla beslenmek bu yüzden kabızlığa neden olabilir.

4.Olgunlaşmamış Muz ve Kavun

Meyveler yüksek oranda lif içerir ve bu özellikleri sayesinde kabızlıkla mücadele etkin rol oynadıkları bilinir. Fakat olgunlaşmamış muz ve kavun için durum bunun tam tersidir.Bu meyveler olgunlaşmadan yenildiğinde kabızlığı tetikleyebilir.

5.Alkol 

Alkol sıklıkla kabızlığın olası bir nedeni olarak belirtilir çünkü büyük miktarlarda alkol almak, idrarla sıvı kaybına yol açarak dehidrasyona neden olabilir. Eğer kaybedilen su yerine konulmazsa bu da kabızlığa yol açar.

Kabızlık Nasıl Geçer?

Öncelikle beslenme programında küçük değişiklikler yapılarak kabızlık oluşumunun önüne geçilebilmektedir. Kabızlık yapan yiyecekleri tüketmekten kaçınıp bağırsak hareketlerini hızlandıran besinleri tercih ederek kabızlığa karşı önlem alınabilmektedir.

Kabızlığın Önüne Geçilmesi İçin Neler Yapılabilir?

  • Bol su tüketimi
  • Dengeli süt ve süt ürünleri tüketimi
  • Lif ağırlıklı beslenme
  • Düzenli egzersiz yapmak
  • Yemek düzenine dikkat etmek
  • Posalı gıdalarla beslenmek
24/10/2020 11:52
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: leman denizgil, beslenme
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.