Diyetisyenler Birliği kantinlerde satılan yiyeceklere dikkat çekti

ads ads ads ads
27/11/2023

ads
Diyetisyenler Birliği kantinlerde satılan yiyeceklere dikkat çekti

Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği, okul kantinlerinde satılan bazı yiyeceklerin vitamin ve mineral açısından faydası olmadığını, kantinlerin sağlıklı gıdalar satması gerektiğini söyledi.

Birlik Başkanı Hidayet Ağören yaptığı yazılı açıklamada, okullarda sağlıklı yiyecekler sunulması ve kantinlerin denetlenmesi gerektiğini belirtti.

Okul çağı çocuklarının beslenme alışkanlıklarının oluşmasında kantinlerin büyük etkisinin olduğunu ifade eden Ağören, “Kantinlerde sağlıklı gıdalar çocukları cezbedecek şekilde sunulursa çocuklar da sağlıklı gıdaları daha çok tercih edeceklerdir ve sağlıksız besinlerden uzaklaşacaktır. Bunun yolu da kantinleri işleten bireylere, ailelere, çocuklara eğitim verilmesinden geçiyor. Hazır içecek ve gıdalar çocukların gelişimini olumsuz yönde etkiliyor ve barındırdıkları gıda katkı maddeleri ile çocuklarda gelişim bozukluklarına neden oluyor. Hazır içecekler, okul kantinlerinde satılan bisküvi, kraker, şeker, çikolata gibi gıdalar enerji gereksinimini sağlıyor ama vitamin ve mineral açısından hiçbir fayda sağlamıyor. Çocuklar  sadece boş enerji almış oluyor” dedi.

Bunu engellemek veya eğitim ve teşvikle çocukları bundan uzaklaştırmanın ailelerin, öğretmenlerin görevi olduğunu kaydeden Ağören, “Kantinlerin sağlıklı gıdalar satması bu durumun düzeltilmesinde ilk adım olmalıdır” dedi.

27/11/2023 16:13
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Cilt ve kalp sağlığını korur

HK SAĞLIK

Kamkat, bilinen diğer adıyla kumkuat veya kumkat, turunçgiller ailesinden küçük bir meyve türü olup hem lezzetli hem de sağlıklıdır. Kamkat, C vitamini, A vitamini, potasyum ve lif gibi birçok besin ögesi bakımından zengindir. Kamkat faydaları sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirim sistemini düzenler, cilt ve kalp sağlığını korur, enerji verir. Kamkat tıpkı bir portakal gibi soyup yenebilir, kabuğu ince ve tatlı olduğu için, kabuğuyla birlikte de yenebilir.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.