Diyette Yapılan Hatalar

Diyetisyen Denizgil, diyette yapılan hataları yazdı

ads
05/12/2020

ads
Diyette Yapılan Hatalar

Diyetisyen Leman Denizgil, HABERKIBRIS için kaleme aldığı yazıda diyette yapılan hataları açıkladı.

İşte Denizgil'in yazısı:

Diyet yaparken kişiler sadece kilo vermeye odaklanıyor, zayıflamamızı yavaşlatan ya da sağlığımızı bozan kısımları atlıyoruz. Ancak yanlış yapılan diyetler sonucu zayıflamanın yavaşlamasıyla kalmıyor aynı zamanda sağlığımızdan da oluyoruz. Belki bu hatalardan birini yapıyorsunuzdur!

Sağlıksız kahvaltılar

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Fakat birçok insan bu öğüne gereken önemi vermez. Bazen daha fazla uyumak, bazen ise kahvaltı hazırlamaya üşenmek veya işe geç kalmamak için; kahvaltı öğünü poğaça, börek gibi karbonhidrat içeren besinlerle geçiştirilebilir. Bu tarz besinlerle kahvaltı yapmak pratik olsa da sağlık açısından oldukça zararlıdır.

Öğün atlamak

 Beslenmeyle ilgili doğru bilinen yanlışlar arasında öğünDiyetisyen Leman Denizgil, atlama durumu da yer alır. Örneğin öğle yemeğini atlayan kişiler, açlıklarını bastırmak için aşırı kalorili atıştırmalıklara başvurabilirler. Bu da hem kilo almanıza hem de vücudunuzun dengesini bozarak kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir.Öğün atlayan kişiler kısa sürede kilo verebilir ancak daha sonra hızla verilen kilonun tamamı geri alınmaktadır. 

Tek tip beslenmek

 Tek tip beslenme programlarında karbonhidrat, protein ve yağ alımının dengeli olamadığından, sağlıklı beslenme olmamaktadır. Sağlıklı beslenme de kilo vermeden çok, kilonun yağdan kaybedilmesi önemlidir. Tek tip beslenmede bireyler kilo verebilirler fakat bu kilolar yağdan değil, kastan kaybedilir. Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için 4 besin grubunun da tüketilmesi gerekmektedir.

 Çok düşük kalorili beslenmek

 Çok düşük kalorili beslenmek ilk başlarda hızlı kilo vermeye yardımcı olabiliyor. Ancak zamanla vücudun enerji harcaması bu düzeye uyum sağlayarak metabolizma hızının azalmasına, dolayısıyla kiloların yavaş verilmesine neden olabiliyor. Üstelik hızlı kilo kayıpları vücut yağ oranında azalmaya değil, daha çok sıvı ve kas kaybına yol açabiliyor. Bu nedenle normal beslenmeye geçildiği zaman hızlı kilo artışına, hatta daha fazla kilo almaya zemin hazırlayabiliyor.

Uzun Süreli Aç kalmak

 Hızlı kilo vermek için çabalarken aç kalmak size kilo kaybı dışında size farklı sonuçlar vererek geri dönebilir. Kas kaybı, bağışıklığınızın düşmesi, hastalıklarla savaşamama, vücudun direni kaybetme, halsizlik, bitkinlik, saç dökülmeleri, deride soluk bir renk, hızlı kilo verdikten sonra iki katı şekilde geri almak gibi sonuçlar sizin karşınıza çıkabilir.

Limon ve sirkenin aşırı tüketimi

Diyete yapılan hatalar arasında aşırı limon ve sirkenin kullanılması da yer alır. Özellikle sabah aç karına sirkeli su ve limonlu su tüketiminin aşırı olması mide sorunlarına neden olabilir. Özellikle midenizde herhangi bir problem varsa tüketmemeye özen gösteriniz.

05/12/2020 15:47
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: leman denizgil, beslenme
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.