Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon gerilimi sürüyor

ads
ads
12/05/2019

ads
ads
Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon gerilimi sürüyor

Doğu Akdeniz’de hidrokarbon aramaları sebebiyle Türkiye ve Rum Yönetimi arasındaki gerginlik sürerken, Rum Yönetimi’nin 7’inci parselin kullanımı için “ENI-TOTAL” konsorsiyumu ile anlaştığı öne sürüldü. Rum Radyosu’nun hükümete yakın diplomatik kaynaklara dayandırdığı özel haberine göre; Rum Yönetimi ile Fransız İtalyan ortak girişimi olan “ENI-TOTAL” arasındaki müzakerelerde son aşamaya geldi, anlaşmanın duyurulması an meselesi…

7’inci parsel için yetkilendirme anlaşmasına ilişkin duyurunun kısa süre içinde yapılacağını belirten Rum Radyosu, anlaşmanın gecikmesinin tamamen teknik nedenlere dayandığını iddia etti. Rum Radyosu’na konuşan diplomatik bir kaynak, “Kalipso” adı verilen 6’ıncı parseldeki rezervin 7’inci parsele kadar devam ettiğini ve “ENI-TOTAL” konsorsiyumunun, bu sebeple 7’inci parsele de talip olduğunu söyledi. Rum Yönetimi geçen yıl Ekim ayında komşu parsellerde çalışmalarını sürdüren şirketleri 7’inci parsel için teklif vermeye çağırmıştı.

7’inci parsel, Türkiye ile Rum Yönetimi arasında kıta sahanlığı itilafı olan bölgede yer alan parsellerden biri. Rum Yönetimi’nin kendine ait olduğunu savunduğu Münhasır Ekonomik Bölge içinde yer alan 13 parselinden 1, 4, 5, 6 ve 7 numaralı parsellerin bir bölümü, Türkiye'nin TPAO'ya ruhsat verdiği bloklarla kesişiyor. 3 numaralı parsel ise KKTC’nin TPAO'ya verdiği ayrıcalıklı alan ile çakışıyor.

Türkiye-Rum Yönetimi arasındaki gerginliğin boyutu, 2010'dan itibaren Doğu Akdeniz'de zengin hidrokarbon yataklarının keşfedilmesi ve uluslararası büyük enerji şirketlerinin bölgeye akın etmesiyle birlikte artmaya başlamıştı.

ABD'nin Noble ve Exxon Mobil şirketlerinin yanı sıra İtalyan ENI ve Fransız Total şirketleri Rum Yönetimi ile yaptıkları anlaşmalar çerçevesinde bölgede faaliyetlerini devam ettiriyorlar. Exxon Mobil'in 2018 sonunda adanın güney tarafında yer alan 10 numaralı parselde doğalgaz aramaya başlaması gerginliği daha da artıran bir adım oldu. Türkiye'nin Rum Yönetimi’nin bu hamlesine yanıtı gecikmedi. İlk sondaj gemisi Fatih'i Türk savaş gemilerinin korumasında Akdeniz'e çıkaran Türkiye, kendi kıta sahanlığında kalan bölgelerde doğalgaz arama faaliyetlerine başladı. Geçen hafta içinde Avrupa Birliği ve ABD, Türkiye’yi Fatih gemisi ile Doğu Akdeniz’de yaptığı hidrokarbon arama çalışmalarını sonlandırmaya çağırmıştı.

12/05/2019 19:15
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: doğu akdeniz, gaz, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.