Doğu Avrupa ülkesi Bosna'da uyuşturucu baskını: 23 gözaltı

ads ads ads ads
23/04/2024

ads
Doğu Avrupa ülkesi Bosna'da uyuşturucu baskını: 23 gözaltı

Bosna-Hersek'te Europol'ün de desteği ile onlarca adrese yapılan baskınlarda, aralarında uyuşturucu kaçakçılığı ve para aklama ile suçlanan polislerin de olduğu 23 şüpheli gözaltına alındı.

Avrupa Birliği'nin (AB) polis teşkilatı Europol, Bosna-Hersek polisinin, uluslararası kolluk kuvvetlerinin desteği ile onlarca adrese baskın yaptığını ve Avrupa merkezli bir uyuşturucu kartelinin tutuklu lideri için çalıştığından şüphelenilen 23 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Bosna-Hersek Başsavcılığı, pazartesi günü başkent Saraybosna, Mostar ve Zenica'daki baskınlar sırasında gözaltına alınanlar arasında organize suç ve para aklamakla suçlanan üst düzey polis memurlarının da olduğu bilgisini verdi. 

Reuters'ın aktardığına göre, şüpheliler, resmi olarak suçlama yöneltilip yöneltilmeyeceğine karar verilebilmesi için sorguya alındı. Europol, açıklamasında, "Europol, Avrupa'daki kokain ticaretinin çoğunu kontrol eden suç ağları ittifakı, sözde 'süper kartel' ile mücadelede yeni bir kilometre taşı teşkil eden dünkü eyleme destek vermiştir" dedi.

"Amaç, yakın çevresini yakalamaktı"

Söz konusu operasyonun temel amacının 2023 yılında Hollanda'da mahkum edilerek tutuklanan Bosnalı-Hollandalı "uyuşturucu baronunun" yakın çevresini yakalamak olduğunu belirten Europol, söz konusu uyuşturucu ticaretinin Güney Amerika'dan Avrupa ve Avustralya'ya yönlendiriliyor olabileceğine işaret etti. Europol'ün ismini vermediği 'uyuşturucu baronu' 2022 yılında Avrupa ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) koordinasyon halinde düzenlenen baskınlarda gözaltına alınan 49 şüpheliden biriydi.

Dün düzenlenen baskınlarda, Europol uzmanlarının yanı sıra ABD Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi (DEA) ile Federal Soruşturma Bürosu da Bosna polisine destek verdi.

23/04/2024 22:55
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.