HABER KIBRIS

ad

Dolar, Euro, Sterlin ne kadar?

Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

ads
19/06/2018

ads
Dolar, Euro, Sterlin ne kadar?

Bankalararası piyasada dolar 4,73, euro 5,50 civarında hareket ediyor.   Euro/TL de 5,50 seviyesinde hareket ediyor. Sterlin/TL ise 6,27 seviyesinden işlem  görüyor

ABD ve Avrupa merkez bankalarının 2008 krizinden beri sürdürdüğü genişlemeci politikalarına kısa vadede son vereceklerine yönelik geçen haftaki kararlarının etkisiyle dolar4,70'in üzerinde işlem görüyor. 

Dolar/TL bankalararası piyasada 4,73 civarında seyrediyor.

Euro/TL de 5,50 seviyesinde hareket ediyor. Sterlin/TL ise 6,27 seviyesinden işlem  görüyor

Piyasalar bir yandan küresel gelişmeleri diğer yandan pazar günü gerçekleşecek seçimin sonuçlarını bekliyor.

DOLAR ENDEKSİ 95'İN ÜZERİNİ GÖRDÜ

ABD Merkez Bankası'nın para politikasında sıkılaştırma yanlısı açıklamalarına karşılık Avrupa Merkez Bankası'nın da sıkılaştırma yanlısı bir dil kullanmamasının ardından yüzde 1'in üzerinde değer kazanarak 95.131'e kadar çıkan dolar endeksi bugün 94.85 civarında işlem görüyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) geçen yıllarda zor durumdaki euro bölgesi ekonomisine destek olmak için başlattığı tahvil alım programını yıl sonunda bitireceğini açıkladı. Buna karşılık faizlerin gelecek yıl yaz sonuna kadar aynı kalacağının sinyalini vererek yatırımcıların faiz artırım beklentilerini üç ay ötelemesine, yani Eylül 2019'a çekmelerine yol açtı.

ECB'nin aşırı gevşek para politikasının devam ettiğini gösteren bu karardan bir gün önce Fed düzenli faiz artırımlarına devam edeceğinin sinyalini vererek artık kriz döneminde başlatılan aşırı gevşek para politikasını sona erdiğini göstermişti.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: döviz, euro, dolar, sterlin, türk lirası, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.