HABER KIBRIS

Dolarda düşüş hızlandı

ads
11/10/2017

Dolarda düşüş hızlandı
ads

Vize krizinde ABD ve Türkiye'den gelen karşılıklı diyalog mesajları piyasaları sankinleştirici etki yaptı.

Dolar hızla düşmeye başladı. Türkiye Başbakan'ı Yıldırım'ın ABD ile yaşanan vize krizine ilişkin "Sağduyulu davranacağız" açıklaması ve ABD Büyükelçisi John Bass'ın "Vize krizini bir an önce geride bırakmayı umuyoruz. İki tarafta da iletişim kanalları açık kalmalı" sözlerinin ardından dolar 3.66 TL sınırına kadar geriledi.

ABD ile yaşanan vize krizi ve devamındaki açıklamalar doların seyri üzerinde belirleyici olmaya devam ediyor. Dün gece ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert'in vize kararının hem kendileri hem de Beyaz Saray ile koordinasyon içinde alındığını söylemesinin ardından güne 3.70 TL'nin üzerinde başlayan dolar, Başbakan Binali Yıldırımın "Sağduyu" mesajı ve ABD Büyükelçisi John Bass'ın diyalog vurgusu yaptığı açıklamalarından sonra düşmeye başladı. 

Önce 3.68 TL seviyelerine gerileyen dolar kuru, öğle saatlerinde ABD Büyükelçisi John Bass'ın sözlerinin vize gerginliğinin çözüleceği algısı yaratmasıyla biraz daha geriledi.

Dolar saat 14.45 itibariyle 3.6610 TL seviyelerine gerilerken, euro da aynı saat itibariyle 4.33 TL'den el değiştirdi.

Dolar gün içinde en düşük 3.6571, en yüksek 3.7138 TL'yi gördü.

John Bass, Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) üyeleriyle bir araya gelerek, Türkiye ile uzun geçmişi olan ilişkilerini bozmaya niyetleri olmadığını söyleyerek, "(Vize krizini) bir an önce geride bırakmayı umuyoruz; durumla ilgili olarak Türk hükümetiyle temaslarımızı sürdüreceğiz" dedi. Bass ayrıca "ABD bağımsız bir Kürt devleti ya da koridorunu desteklemiyor; bölgedeki hiçbir faaliyetimiz bu amaca yönelik değil" dedi.

"SORUNUN ÇÖZÜLECEĞİ ALGISI YARATTI"

DNG Danışmanlık'tan Fatih Keresteci, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Büyükelçi Bass tansiyonu azaltıcı yönde bir açıklama yaptı diyebiliriz. Bu ise piyasada sorunun çözüleceği algısı yarattı" dedi.

TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte ise "Asıl olarak iki ABD'li basketbolcuya vize verilmesi çok önemli. Bu, Türk tarafında bir yumuşama olduğunu gösteriyor" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Türkiye'ye basketbol müsabakası için gelecek iki ABD'li sporcuya vize verildiğini açıkladı. ABD ile Türkiye arasında yaşanan vize krizi nedeniyle ABD'li sporcuların Türkiye'ye girişine izin verilmediği ifade edilmişti.

ads
Bu habere tepkiniz:
TAGS: dolar, döviz, ekonomi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems