HABER KIBRIS

Dondurma tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler

ads
16/05/2018

Dondurma tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler

Tüm çocuklar için yaz aylarının vazgeçilmez lezzeti olan dondurma hem besleyici bir besin hem de sütlü tatlılar kategorisinde doğru bir seçimdir.

Central Hospital'dan Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Selma Turan, çocuklarda dondurma tüketimi hakkında bilgiler verdi.

Dondurma, karbonhidrat ve protein yönünden zengindir!

Karbonhidrat ve protein yönünden zengin olmasının yanında dondurma, A, B, C, D ve E vitaminleri, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, çinko ve demir minerallerini de içermektedir. 

Her ne kadar çocuk beslenmesinde ve kalsiyum gereksiniminin karşılanmasında ilk sıralarda yer alan bir besin değilse de dondurma, süt ve yoğurt tüketmeyen çocuklar için iyi bir besin kaynağıdır ve katkı amaçlı verilebilir. Ayrıca iştahsız, zayıf ama fiziksel aktivitesi fazla olan çocuklar için de önerilir. 

Haftada 2-3 kez dondurma tüketilebilir!

Çoğunlukla yaz ayları alışkanlıklarından olsa da dondurma, her mevsim ve haftada 2-3 kez rahatlıkla tüketilebilecek bir sütlü tatlıdır.

Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısına neden olmasa da alerjik rinit, astım ve kronik problemleri olan çocuklarda ateş ve boğaz enfeksiyonlarına yol açabileceğinden tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır.

Dondurmanın aşırı tüketilmesi ishale neden olabilir. Üzerine eklenen soslar ile kalorisi fazlalaşacağından kilolu kişilerin dondurma tüketiminde dikkat etmesi gerekir. 

Dondurma tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler! 
1. Çocuklar dondurmayı ağzında tutarak ve eriterek yemeli, yanında ve sonrasında mutlaka su içmelidir.
2. Kronik alerjisi olan ve sık hastalanan çocuklar dondurmayı enfeksiyon dönemi geçtikten sonra tüketmelidir.
3. Dondurma tüketiminde hijyen şartlarının önemi büyüktür. Hijyenik ortamda üretilmeyen dondurmaların tüketimi besin zehirlenmesine yol açabilir. 
4. Bademcik ameliyatı olan çocukların da -hijyenik ortamda üretilmesi şartı ile- dondurma yemesinde bir sakınca bulunmamaktadır ve dondurma tüketiminin bademcik enfeksiyonunu artırıcı bir etkisi yoktur.
5. Yemek öncesinde tüketildiğinde iştahı kapatma, geç saatlerde tüketildiğinde ise kilo alımına neden olabileceğinden dondurma tüketimi için en doğru zaman ara öğünlerdir. 
6. 2 yaşın altındaki çocuklarda dondurma tüketimine dikkat edilmelidir. İnek sütü ya da keçi sütü ile yapılan dondurmaları yiyen çocuklarda bazı hastalıklar görülebilir. Ayrıca, inek sütü ile beslenme demir eksikliği, kansızlık ve gizli kanamalara ve bağırsaklarda tahrişe sebep olabilirken keçi sütü ile yapılmış dondurmalar da bebeğin sinir sistemini olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple inek ve keçi sütüyle yapılmış dondurmalar bebeklere verilmemelidir.
7. Son kullanma tarihi geçmiş dondurmalar tüketilmemelidir.
8. Dondurma güvenilir satış noktalarından satın alınmalıdır.
9. Satın alındıktan sonra hemen tüketilmeyecekse dondurma, dondurucuda muhafaza edilmelidir.
10. Çözülmüş dondurma tekrardan dondurulmamalıdır.
11. Yumuşak açık dondurma bekletilmeden yenmelidir.
12. Dondurma, kapalı kutular içerisinde satın alınmışsa şekil bozukluklarının bulunmamasına dikkat edilmelidir.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: dondurma, sağlık haberleri
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.