Dörtlü hükümet kurma çalışmaları tıkandı

Hükümeti kurmakla görevlendirilen CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın yarın görevi iade etme noktasına gelebileceği iddia ediliyor.

ads
02/12/2020
HK

Partiler, ortak bir noktada buluşamıyor

ads
Dörtlü hükümet kurma çalışmaları tıkandı

   Hükümeti kurmakla görevlendirilen CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, dörtlü bir koalisyon hükümeti oluşup oluşmayacağı yönünde HP, DP ve TDP yetkilileriyle yürüttüğü çalışmalarda bir sonuca varamama noktasına geliyor. 

   Haber Kıbrıs’ın güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre, partiler arasında tıkanıklık yaşanan noktalarla ilgili şu ana kadar bir ilerleme kaydedilemedi.

   Bunun ilerleyen saatlerde bu şekilde devam etmesi halinde CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın hükümeti kurma görevini yarın Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a iade etmesi bekleniyor.

   Haber Kıbrıs’ın elde ettiği bilgilere göre, dört siyasi parti de tıkanıklık olarak değerlendirilen konularda sorunların aşılabilmesi yönünde herhangi bir esneklik göstermiyor.

  Haber Kıbrıs’a konuşan ve isminin saklı kalmasını isteyen bir kaynak, “Belli ki hiç kimse dörtlü bir koalisyon hükümetinin oluşması konusunda istekli değil. Bir taktik savaşı devam ediyor. Amaç kurulamayacak dörtlünün sorumluluğunu bir diğerine atmak. Herkes istermiş gibi göründüğü halde bu iş olmuyor. Aslında ülkeye zaman kaybettiriliyor” diye konuştu.

   Aynı kaynak 4 partiyi de sorumsuz olmakla suçlayarak, yapılanların siyasi manevralar olduğuna, toplumun da artık bundan sıkıldığına işaret etti.

   Dörtlü hükümetin kurulması durumunda bunun sürdürülebilir bir hükümet modeli olmayacağı ve mali sıkıntıların yaratacağı sorunlar nedeniyle dörtlü hükümetin ayakta kalmasının zor olacağına dikkat çeken kaynak, bugün gün içinde 4 parti yetkilileri arasında telefonlarda devam eden görüşmelerde bir ilerleme sağlamadığını ve tıkanıklık noktalarının olduğu gibi devam ettiğini söyledi.

“Erhürman’ın 7 maddesinin dışına çıkılırsa hükümet zor”

   Haber Kıbrıs’a konuşan bir değer kaynak ise CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın ortaya koyduğu 7 maddelik uzlaşı metninin dışına çıkılarak, farklı taleplerle masaya gelinmesi nedeniyle sürecin tıkanma noktasına geldiğini söyledi.

   Aynı kaynak, TDP ve HP’nin ısrarlı oldukları konularla süreci tıkadıklarını iddia ederek, 7 maddelik uzlaşı metninin dışına çıkıldığı takdirde bir seçim hükümetinin kurulmasının mümkün olmayacağını belirtti.

    TDP’nin 9 ayda yapılması mümkün olmayan taleplerinin, HP’nin Kıbrıs sorunu ile başbakan ve bakanları tanımlamadaki ısrarının, DP’deki başkan ile diğer vekiller arasındaki belirsiz durumun asgari müştereklerde hükümet kurulmasını olanaksız kıldığını anlatan kaynak, bunun böyle devam etmesi durumunda Erhürman’ın görevi yarın iade edeceğini iddia etti.

02/12/2020 17:15
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: dörtlü hükümet, ctp, tufan erhürman
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.