HABER KIBRIS

Döviz’de yeni ZİRVE

ads
15/05/2018

Döviz’de yeni ZİRVE

Dolar 4,43'ü aştı, euro 5,2810 lira ile yeni rekor düzeylere tırmandı. Sterlin/TL ise 6.01'e yükseldi.

Ekonomik göstergelerdeki olumsuz gelişmelerin etkisiyle gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışan lira, Moody's açıklaması sonrası dolar ve euro karşısında yeni tarihi düşük düzeylere geriledi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, fonlama ve varlık kalitesi ile ilişkili aşağı yönlü risklerden kaynaklı olarak Türkiye'nin bankacılık sistemi için görünümün negatif olduğunu bildirdi.

Bununla birlikte Moody's, Türk Lirası değer kaybetmeye ve kredi büyümesi uluslararası sermaye yaratımının üzerinde olmaya devam etse bile bankaların sermaye seviyelerinin yeterli olmaya devam edeceğini de vurguladı.

Bankalararası piyasalarda dolar/TL açıklama sonrasında 4,43 lirayı aşarak tüm zamanların en yüksek düzeyine çıktı. Dolar en yüksek 4,4319'u gördü.

Euro/TL de 5,2810 ile rekor düzeye tırmandı. Sterlin/TL rekor kırarak  6.01'e yükseldi. 

Analistler, liradaki sert değer kayıplarını, petrol fiyatlarındaki yükseliş, yaklaşan seçimler öncesi artan kamu harcamaları, ekonomik verilerdeki zayıflamanın yanında, enflasyon ve cari işlemler açığının yüksek düzeylerine bağlıyor. 

 

 

Uluslararası piyasalarda dolar küresel ticaret gerilimlerinin azalacağına ilişkin umutların ABD tahvil getirilerini yükseltmesiyle başlıca para birimleri karşısında bir haftadan uzun sürenin en düşük seviyesinden yükseldi. Dolar endeksi dün gördüğü 2 Mayıs'tan bu yana en düşük seviyesi olan 92.243'ten yükselerek 92.647'ye çıktı.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: döviz, dolar, euro, sterlin
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems