Dövmelerle ilgili endişe verici araştırma

Yapılan bir araştırmaya göre, dövme yaptıran on kişiden dokuzunun, kendilerini organ hasarına neden olan kimyasallara maruz bırakıyor olabileceği ortaya çıktı.

ads ads ads ads
01/03/2024

ads
Dövmelerle ilgili endişe verici araştırma

ABD’de yapılan bir araştırmada, 54 mürekkep örneği üzerinde yapılan testlerde 45'inin etikette listelenmeyen bileşikler içerdiği tespit edildi. Buna göre dövmelerin %90'ı organ hasarına yol açabilecek kimyasallar içeriyor.

En yaygın olanı, böbreklerde bir tür nekroz da dahil olmak üzere organlara zarar veren bir bileşik olan polietilen glikoldu. Diğerleri arasında bebeklerde sinir sistemi fonksiyon bozukluğuyla bağlantılı olan 2-fenoksietanol ve bir antibiyotik vardı.

Mürekkeplerde bulunan polietilen glikol, dövmelerde koyulaştırıcı madde olarak kullanılarak dövmelerin uygulanmasını kolaylaştırıyor. 

ABD'deki Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), 2022'nin sonlarında yapılan oylamanın kuruma bunu yapma yetkisi vermesinden sonra önümüzdeki aylarda dövme mürekkeplerini düzenlemeye başlayacak. Yasa koyucular, dövmelerdeki mikropların neden olduğu çok sayıda hastalık raporunun ardından bu değişikliğe karar verdiler.

Analytical Chemistry dergisinde yayınlanan çalışmada bilim insanları, ABD merkezli dokuz üreticiden mürekkep örnekleri topladı.

Daha sonra testlerde bulunan içerikler, tutarsızlıkları ortaya çıkarmak için mürekkeplerin etiketlerinde listelenenlerle karşılaştırıldı.

Ortaya çıkan sonuçlar, zararlı birçok kimyasalın dövme içeriklerinde yer alan mürekkeplerde bulunduğu ve bunların listelenmediğini ortaya koydu.

Dövmeler ünlüler arasında da daha yaygın hale geliyor ve bu da onların popülaritesini artırıyor. Justin Bieber, Machine Gun Kelly gibi figürler de bu trende ayak uyduruyor.

01/03/2024 21:00
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Dövme, araştırma, sağlık
MANŞETLER

HK YAŞAM

Haftalık burç yorumları (15-21 Nisan 2024)

HK YAŞAM

"Haftalık burç yorumları 15-21 Nisan 2024 açıklandı! Uzman Astrolog Aygül Aydın haftalık burç yorumlarını anlattı. 15-21 Nisan haftalık burçları aşk, aile, sağlık, kariyer ve para konularında neler bekliyor hepsi burada! Peki, hangi burcu neler bekliyor? 15-21 Nisan haftası Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık burçlarının detaylı yorumları... İşte, 15-21 Nisan 2024 haftalık burç yorumları..."

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.